Syndrom czerwonej hulajnogi. Recenzja

Chore dziecko to dla rodziców zawsze wielkie życiowe wyzwanie zwłaszcza, kiedy choroba nie ma szans na całkowite ustąpienie i trzeba nauczyć się z nią żyć. Taki jest autyzm.

Mirka Jaworska zaserwowała czytelnikom książkę odważną, bo autobiograficzną, ale też książkę ważną i potrzebną. Medyczne opisy autyzmu to bardzo mała dawka wiedzy w zestawieniu z taką lekturą naznaczoną latami walki z chorobą dziecka.

Gdyby nie matczyna intuicja, która usilnie podszeptywała, że z małym Michałem coś jest nie tak, autorka zapewne znacznie później podjęłaby jakieś kroki, by zdiagnozować coś, co dotknęło jej syna. „Jakieś” i „coś” to właściwe słowa w obliczu tego, że w czasach, gdy na świat przyszedł Michał, o autyzmie wiedziano niewiele. Baczna obserwacja rozwoju dziecka, jego codziennych zachowań, zwyczajów kazały szukać, szukać i jeszcze raz szukać potwierdzenia i nazwania tego, co się dzieje.

„Syndrom czerwonej hulajnogi” porusza prostotą i emocjami, na które stać tylko matkę w obliczu walki o własne dziecko. W tym tkwi ogromna siła tej książki. To nie tylko opowieść o życiu z dzieckiem autystycznym, oswajaniu choroby, próbie poznania jej, zrozumienia i załagodzenia. To także świadectwo ogromnej matczynej miłości, która daje siłę, by toczyć z tą chorobę codzienną walkę. To lektura nie tylko dla rodziców, których dziecko dotknięte jest autyzmem, ale też dla wszystkich tych czytelników, w których struny wrażliwości jeszcze nie pordzewiały. Tą książkę powinni przeczytać również ci, którzy autystycznym dzieciom i ich rodzicom serwują pogardliwe spojrzenia i kpiące komentarze. Mirka Jaworska, bez wątpienia, serwuje im bowiem lekcję pokory.

Krótko mówiąc, to książka godna czytelniczej uwagi.

Mirka Jaworska, „Syndrom czerwonej hulajnogi”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2013

Recenzja napisana dla portalu dlaLejdis.pl

Reklamy

Posted on 8 Maj 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: