Opowieść niewiernej – Magdalena Witkiewicz. Recenzja

Opowieść niewiernejNiewierność? Potępienie murowane. A co, jeśli poznamy przyczyny, które popchnęły do zdrady? Uwierzcie, że wasze zdanie może się zmienić diametralnie. Szczególnie po lekturze książki „Opowieść niewiernej” Magdaleny Witkiewicz.

Nie da się ukryć, że zdrada jest źle widziana. Mało kto jednak zastanawia się, co tak naprawdę za nią stoi? Tymczasem najczęściej stanowi próbę ucieczki ze związku, ale nie dla chwilowej satysfakcji napędzanej pożądaniem, ale dla poczucia bycia ważną lub ważnym.

Zdrada wcale jednak nie jest fundamentalnym problemem poruszonym w książce „Opowieść niewiernej” Magdaleny Witkiewicz. Mały tu bowiem cały wachlarz złych emocji wynikających z samotności, niezrozumienia, przedmiotowego traktowania. I pomyśleć, że zanim na palcach Ewy i Maćka zabłysnęły obrączki, zapowiadało się na sielankę…

Z ich małżeństwem nie jest jednak różowo, bo Maćkowi bardzo daleko do wizerunku romantycznego mężczyzny na dobre i na złe, którym był przed ślubem. Całą historię ich związku poznajemy z perspektywy Ewy. A im dalej w nią brniemy, tym coraz silniej pojawia się uczucie współczucia dla Ewy i chęć potrząśnięcia Maćkiem, by krótko mówiąc, przestał być takim dupkiem. Jest nim niebywale. Czuje się panem i władcą we własnym związku i czterech ścianach. Zaniedbuje Ewę, stale stawia jakieś warunki, a jego wymagania rosną. Nic mu się nie podoba. Czasem tylko przejawia jakieś przejawy czułości. Czy to wystarczy? Szalę goryczy w Ewie przelewa coraz jawniejsza niechęć Maćka do ojcostwa, choć mistrzowsko potrafi grać w tej kwestii. Do czasu, rzecz jasna.

Zdrada pojawia się w życiu Ewy nieplanowana i w pewien sposób otwiera jej oczy na to, jakie jest jej życie i że niechybnie zmierza w nieodpowiednim kierunku. Kobieta nie rozgrzesza samej siebie ze swoich czynów, w jej głowie pojawiają się wyrzuty sumienia. Przez całe swoje małżeństwo nie jest jednak zostawiona sama sobie. Ma oparcie w przyjaciółce, pałającej do Maćka jawną niechęcią. Jest też przyjaciel, któremu w głowie nie tylko przyjaźń z Ewą, ale oboje mają osobne życie, z innymi wybrankami serca.

Książka „Opowieść niewiernej” to historia kobiety boleśnie doświadczającej samotności w związku,  wystawiającej swoje uczucia na ogromną życiową próbę. Bohaterka pokazuje, że czasem trzeba wiele zaryzykować, by wyjść z marazmu, wyzbyć się toksycznych emocji. Czasem trzeba coś stracić, by zyskać coś. Tylko tyle i aż tyle.

Magdalena Witkiewicz, „Opowieść niewiernej”, Świat Książki, Warszawa 2012

Reklamy

Posted on 19 sierpnia 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: