Przyjaciółki na zawsze. Recenzja

Przyjaciółki na zawszePrzyjaźń nie jest relacją prostą. Znacznie trudniej ją nawiązać, niż zerwać. A jeśli ją zrywamy, to czy aby na pewno była to przyjaźń?

Na te i wiele innych pytań związanych z przyjaźnią wśród kobiet znajdziemy odpowiedzi w książce „Przyjaciółki na zawsze” Suzanne Degges – White i Chrisitne Borzumato – Gainey. Jeśli ktoś z góry nastawia się na kolejny nijaki poradnik powielający dobrze nam znane prawidła, to tym bardziej powinien sięgnąć po tą publikację. Znajdzie w niej bowiem porządną dawkę informacji o przyjaźni, które uruchamiają w głowie trybiki nakazujące spojrzeć na siebie i swoje relacje z innymi kobietami bardziej krytycznym okiem. Taka autoanaliza, w oparciu o wiedzę zaserwowaną przez autorki, dla wielu kobiet może mieć ogromne znaczenie i wpłynąć nie tylko na postrzeganie i rozwój ich aktualnych relacji przyjacielskich, ale też zrozumieć te, które aspirowały do miana przyjaźni przez wielkie „P”, ale zgasły bardzo szybko.

Autorki książki zgrabnie podzieliły ją na jakże istotne rozdziały pozwalające zrozumieć, skąd w ogóle bierze się w kobietach potrzeba posiadania przyjaciółki, jak nawiązana przyjaźń ewoluuje wraz z biegiem lat i kolejnymi doświadczeniami życiowymi. Jakie przeszkody występują w rozwoju przyjaźni, jak ją kreować i dbać o jej trwałość, a także jak pojmujemy siebie w roli przyjaciółki.

Trafnym zabiegiem przemawiającym zdecydowanie na korzyść książki jest naszpikowanie jej realnymi przykładami kobiecych przyjaźni. Znacznie łatwiej w zwierzeniach innych odnaleźć swoje  zachowania, motywacje i decyzje, co nie tylko przybliża do poruszanych kwestii, ale też jakoś automatycznie skłania do zastanowienia się nad własnym postępowaniem, dobrym i złym.

„Przyjaciółki na zawsze” to książka, która choć niesie sporo merytorycznej treści, to nie narzuca nachalnie wprowadzenia w swoje życie diametralnych korekt w relacjach z innymi. Autorki sugerują bowiem pewne rozwiązania, podpowiadają, na co zwrócić uwagę, by przyjaźń nie przeistoczyła się w toksyczną. Wszystko to czynią jednak na zasadzie inspiracji, a nie odgórnych nakazów. Dzięki temu właśnie ta książka stanowi godną uwagi. I powinna pojawić się w rękach każdej kobiety.

Suzanne Degges – White i Chrisitne Borzumato – Gainey, „Przyjaciółki na zawsze, Jak nawiązywać i dbać o dobre relacje”, Świat Książki, Warszawa 2012

Reklamy

Posted on 21 sierpnia 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: