Matka i córka – Maria Nurowska, Tatiana Raczyńska. Recenzja

Marta Mizuro w swoich rozmowach z Marią Nurowską i Tatianą Raczyńską, matką i córką, wprowadza czytelnika w nieco intymny świat, który zwykle znany jest tylko najbliższym.

Matka i córka Maria NurowskaKsiążka „Matka i córka” uwodzi niezwykłą szczerością, nie ma tu choćby minimalnego puszenia się z racji bycia znaną osobą, a taką jest przecież Maria Nurowska. Nie ma też gloryfikacji swojego życia, pokazywania jego wspaniałości, by ukryć rzeczywistość. I właśnie w tym tkwi ogromna siła tej publikacji.

Marta Mizuro zabiera swoje rozmówczynie do świata ich wspomnień i świetnie kontrastuje ze sobą dwa sposoby widzenia minionych wydarzeń, ale też teraźniejszości. W efekcie dostajemy bardzo osobisty zapis ich relacji, które pełne były rozmaitych uczuć. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska nie szczędzą momentami nieco gorzkich słów pod swoim adresem, ale te przecież wcale nie podważają ich wzajemnej miłości i troski o siebie. A te uczucia wypisane są na kartkach książki „Matka i córka” bardzo wyraźnie.

Książka „Matka i córka” to subtelny portret rodzicielki i dziecka na przestrzeni lat. Obserwujemy relacje, którym wcale nie były i nie są idealne. Realizm w przeżywaniu rozmaitych sytuacji  i emocje im towarzyszące są nad wyraz szczere. I właśnie tym zarówno Maria Nurowska, jak i Tatiana Raczyńska uwodzą czytelnika. Nie boją się mówić o swoich zwątpieniach jako matka i jako córka. Udowadniają, że chwilowe burze między nimi i między każdą matką a córką to właściwie zwykła kolej rzeczy, która obie strony może czegoś nauczyć, ale do tego trzeba dojrzeć.

Lektura tej książki w efekcie mocno skłania do refleksji nad samą sobą w roli matki, córki lub w obu jednocześnie. Pokazuje, że relacje między dwoma kobietami związanymi bardzo swoistym związkiem uczuciowym nie muszą wcale być idealne. Różne napięcia są nieuniknione, ale kluczem do pielęgnacji takiej relacji jest wzajemna akceptacja bez względu na wszystko. I o tym warto pamiętać.

Maria Nurowska, Tatiana Raczyńska, „Matka i córka. W rozmowach z Martą Mizuro”, Znak, Kraków 2013

Reklamy

Posted on 8 października 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: