Zamek z piasku – Magdalena Witkiewicz. Recenzja

Książka „Zamek z piasku” Magdaleny Witkiewicz sugestywnie portretuje koleiny, w które wpędza nas życie, a z których wydostanie się, zdaje się być ponad siły.

Zamek z piasku Magdalena WitkiewiczMagdalena Witkiewicz uwikłała swoich bohaterów w sytuację nie do pozazdroszczenia. Oto szczęśliwy dotąd związek, a potem małżeństwo zostaje wystawiony na mocną próbę uczuć i charakterów. W planach pojawia się dziecko. Okazuje się jednak, że od planów do efektów bardzo daleka droga. Chęć posiadania dziecka staje się złowrogą dominantą w ich życiu, która zamiast budować, zaczyna niszczyć. A silna dotąd miłość powoli kruszeje do tego stopnia, że zostaje poddana w wątpliwość i zmierza na manowce.

Magdalena Witkiewicz skonstruowała swoich bohaterów bardzo wiarygodnie. Ich kreacje to tak naprawdę życie i problemy wielu par, dlatego książka „Zamek z piasku” uderza w emocje. Z Weroniką i Markiem można się utożsamić. Ona uosabia nie tylko spore grono kobiet, które borykają się z mniej lub bardziej udanymi próbami zajścia w ciążę. O wiele bardziej bowiem z tej postaci bije ogromne zapętlenie się we własnych uczuciach i pragnieniach. Multum wątpliwości, nieustające emocjonalne tornado, obudzone fascynacje – bardzo łatwo wpaść w taki życiowy zakręt. Z kolei on urealnia lęki towarzyszące mężczyźnie, kiedy okazuje się, że nie może dać ukochanej kobiecie dziecka. Który mężczyzna przejdzie na tym do porządku dziennego? Który nie narobi głupstw z poczucia winy? Książka „Zamek z piasku” pokazuje, że w obliczu prywatnych dramatów o spokoju można zapomnieć.

„Zamek z piasku” Magdaleny Witkiewicz to również książka o palącej potrzebie bliskości. Czasem maskowanej, ale potrafiącej wiercić gdzieś dogłębnie. Skłaniającej do pochopnych decyzji i zaspokojenia w przypadkowych ramionach. Taka bliskość jest jednak ulotna i nie daje kompletnie nic, o czym przekonują się bohaterowie książki.

Magdalena Witkiewicz, „Zamek z piasku”, Filia 2013

Reklamy

Posted on 13 listopada 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. Jedyną książką Pani Witkiewicz, którą przeczytałam jest „Szkoła żon”. Na tyle mi się spodobała, że postanowiłam poznać kolejne. I już uzbierałam kilka do swojej kolekcji. „Zamek z piasku” też mam 🙂 Nie mogę się doczekać kiedy zagłębię się w jej lekturze 🙂

  2. „Szkoły żon” nie czytałam, ale mogę polecić „Opowieść niewiernej”:)

  1. Pingback: Pierwsza na liście – Magdalena Witkiewicz. Recenzja | Książki na czasie

  2. Pingback: Po prostu bądź – Magdalena Witkiewicz. Recenzja | Książki na czasie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: