Magda, miłość i rak – Alina Mrowińska. Recenzja

 Jak się zachować, gdy okazuje się, że zdiagnozowano u nas raka? Można się poddać na dzień dobry, ale można też stoczyć walkę taką jak Magdalena Prokopowicz.

Magda_milosc_i_rak_okladka„Magda, miłość i rak” to książka poruszająca, piękne wspomnienie założycielki Fundacji Rak’n’Roll i świadectwo jej zmagań z rakiem piersi, któremu musiała podporządkować swoje życie.

Książka o Magdalenie Prokopowicz jest specyficzna o tyle, że nie została napisana po jej śmierci. Lektura ta to m.in. zapis rozmów, które Alina Mrowińska przeprowadzała, kiedy Magda żyła, leczyła się, zakładała Fundację Rak’n’Roll, dawała nadzieję innym kobietom. Czy w obliczu śmierci można być tak dzielnym?

Magda właśnie podczas choroby odnalazła w sobie niespotykaną siłę do życia, do wyrwania chorobie kolejnego dnia i podarowania go sobie i bliskim. W pewien sposób rak napędzał ją do działania. Nie tylko do poszukiwania nowych i kolejnych form leczenia, ale też do dogłębnego przeżywania każdej najmniejszej chwili. Mam wrażenie, że zapętliła się w tym do tego stopnia, że mało kiedy pozwalała sobie na zwykłą, ludzką słabość. Chciała przeżyć ten czas w pełni i udało jej się to. Pokazała, że w starciu z rakiem nie można chować głowy w piasek, ale trzeba mu stawić czoła, choć jest to niewyobrażalnie trudne.

Magdalena Prokopowicz dzięki swojej determinacji w walce z rakiem, szukaniu radości w każdym kolejnym dniu stała się ikoną wszystkich kobiet, które ta choroba dotyka. I choć zmagania z rakiem zakończyły się fiaskiem, to dziś pomocy można szukać w Fundacji Rak’n’Roll. A hasło przewodnie Magdy – „łeb do słońca” wciąż niesie nadzieję.

Książka „Magda, miłość i rak” portretuje nie tylko los Magdy naznaczony chorobą. Wiele bowiem tutaj miłości rodzicielskiej i partnerskiej. Miłość była dla niej, bez wątpienia, najsilniejszym lekiem. W wielu momentach skutecznym. Chciała mieć go na zapas, gdy rak się bardziej rozpanoszy i gdy będzie bolało bardziej. Szkoda, że skuteczność tego lekarstwa jest tak nikła. Alina Mrowińska wzbogaciła rozmowy z Magdą o fragmenty jej bloga, rozmowę z Bartkiem Prokopowiczem (już po śmierci Magdy) i rozmowę z dr Mariolą Kosowicz, psychoonkologiem. Te elementy rzucają dodatkowe światło na historię Magdy i dopełniają ją spojrzeniem tych, którzy byli przy niej najbliżej.

Alina Mrowińska, „Magda, miłość i rak”, Wydawnictwo Zwierciadło 2013

Reklamy

Posted on 20 listopada 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Jakiś czas temu oglądałam dokument o Pani Magdalenie. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. podziwiałam ją właśnie za tę determinację w walce z chorobą. Poza tym tak pięknie opowiadała o miłości do męża i synka…

  2. Tak, wiele tu miłości:) Film dopiero przede mną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: