Między nami – Małgorzata Tusk. Recenzja

Autobiografia Małgorzaty Tusk to ciepła, szczera opowieść o życiu we dwoje, które nie zawsze było usłane różami i które obfitowało w różne kryzysowe sytuacje.

Między nami  Małgorzata TuskKsiążka „Między nami” to multum wspomnień Małgorzaty Tusk przedstawionych krok po kroku, bez owijania w bawełnę czy pomijania zdarzeń. Brak tu lukru, w którym czasem skąpane są autobiografie. Króluje za to szczerość i to właśnie ona powoduje, że zagłębienie się w historię życia Małgorzaty i Donalda Tusków to specyficzna podróż do świata dwojga ludzi, który zwykle skrywany jest za szczelnie zamkniętymi drzwiami.

Przede wszystkim „Między nami” to nie jest książka o polityce. Owszem, przewija się ona momentami we wspomnieniach, ale trudno od tego uciec, jeśli było się częścią istotnych wydarzeń. Co więcej, Małgorzata Tusk chętnie by się od niej w ogóle odcięła. I w swojej autobiografii czyni to na ile to jest możliwe. Wprowadza nas zatem w swoje małżeństwo z Donaldem Tuskiem, które nie miało łatwych początków, a miłość nie mogła zastąpić pieniędzy. Bez cienia zażenowania pisze o swoich rozterkach, wątpliwościach i radościach, które pojawiały się w ich życiu i wprowadzały chwilowe burze i niepokoje. Multum tutaj małych tajemnic, momentów zwykłego przytłoczenia codziennością, które teraz wyszły świadomie na światło dzienne.

Bardzo widoczne w książce „Między nami” jest dążenie Małgorzaty Tusk do zachowania własnej przestrzeni, wolności, która wcale nie jest szkodliwa dla związku. Taka postawa daleka od zamykania się wyłącznie do bycia we dwoje to dla wielu osób wciąż abstrakcja. Tymczasem warto się jej konsekwentnie trzymać od samego początku związku, by nie figurować wyłącznie jako żona swojego męża, ale jako kobieta, która ma swoje pasje, pracę i przyjaciół, bez których trudno byłoby jej normalnie egzystować.

Książka „Między nami” to piękna opowieść o uczuciach potrafiących przetrwać wiele i o równouprawnieniu, które działa w dwie strony. Inspirujące i godne naśladowania.

 

Małgorzata Tusk, „Między nami”, Znak 2013

Reklamy

Posted on 28 listopada 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Bardzo trafna recenzja! Mnie też bardzo podobało się, że w tej książce nie ma prawie ani zdania o polityce, że opowiada raczej o życiu rodzinnym, prywatnym, codziennym, i że jest taka szczera. Pani Tusk wydaje się być zwyczajną znajomą z bloku, ciepłą, miłą kobietą, u której na zmianę królują rozsądek i naiwność. Mnie osobiście najbardziej podobał się chyba rozdział „Protokół, dyplomatyczne procedury i dress code”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: