Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca – Katarzyna Droga. Recenzja

Książka „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” Katarzyna Drogi to niesamowita podróż do czasów, kiedy każdy drobiazg materialny był na wagę złota, a miłość miała ogromną wartość.

Pokolenia Katarzyna DrogaStare, rodzinne domy to nie tylko skarbnica wspomnień. Bardzo często, po latach przypadkowo znajdujemy coś, co skłania nas do głębszego wtopienia się w historię swoich przodków. Czasem są to zdjęcia, czasem listy, a czasem pamiętnik. Z pozoru banalny staroć kiedyś dla kogoś miał szalenie ważne znaczenie i jeśli tylko mamy chęć na jego odkrycie, to warto to zrobić. Dla Katarzyny Drogi właśnie stary pamiętnik niejakiej Janki stał się punktem wyjścia do zagłębienia się w dziejach minionych pokoleń.

Wraz z kolejnymi kartkami pamiętnika przenosimy się do czasów wojennych, kiedy każdy dzień naznaczony był niepewnością i mniejszym lub większym złem. Odbudowa wszystkiego, kiedy najgorsze minęło, stała się tak naprawdę dla każdego indywidualnym sprawdzianem, bo odnalezienie się w nowej rzeczywistości wcale nie było takie łatwe.

Katarzyna Droga prowadzi narrację bez zbędnych udziwnień, ale momentami nieco ospale. Być może jest to jednak efekt tego, że okres po wojnie nie był czasem błyskawicznych zmian, a dążenie do normalności wymagało czasu. Stąd ukazanie tego w przyspieszonym tempie byłoby nieco mało wiarygodne.

Książka „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” dobitnie pokazuje zmaganie się z codziennością ludzi, którzy przeżyli wojnę, a potem z dużą determinacją szukali swojego miejsca w życiu. To pokolenie niosące ogromny bagaż doświadczeń, przez co nie planujące niczego na wyrost. Mozolne budowanie stabilizacji materialnej i uczuciowej odbywało się krok po kroku, bez pośpiechu. Na tyle, na ile pozwalało zmieniające się otoczenie i władza. Fabuła skoncentrowana jest na rodzinnych dziejach, dzięki czemu staje się wciągającą lekturą. To znacznie bardziej przykuwa uwagę czytelnika niż zlepienie losów przypadków osób.

Książka „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” Katarzyny Drogi to jednak nie tylko ciepła saga rodzinna i wspomnienia świetnie portretujące czasy, o których nie mamy pojęcia. Dla czytelnika stanowi ona bowiem niebywały kontrast z tym, jak żyjemy dzisiaj. Ku refleksji.

Katarzyna Droga, „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, Editio 2013

Reklamy

Posted on 8 grudnia 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Bardzo przyjemna recenzja, zgadzam się z nią całkowicie 🙂 Mam swój egzemplarz na półce, a i kupilam jeden dla mamy, na pewno bardzo ją wciągnie, bo super ciekawie opowiedziane czasy 😉
    Przypadkiem znalazłam również fanpage autorki, gdzie jest drzewo genealogiczne bohaterów sagi! Szkoda, że nie dodali do książki, przydałoby się 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: