Długa zima w N. – Alina Krzywiec. Recenzja

Czy chwilowe uniesienia są satysfakcjonujące na dłuższą metę? Dlaczego nie doceniamy tego, co mamy? Po co nam maska, którą codziennie mozolnie wkładamy na twarz?

Długa zima w N To tylko garstka pytań, które rodzą się w głowie podczas lektury książki „Długa zima w N.” Aliny Krzywiec. Autorka postawiła odważny krok i nie poszła w sztampowe dla literatury kobiecej lawirowanie między miłosnymi rozterkami, których końca można się z łatwością domyśleć. Pokazała, że literatura kobieca może być czymś więcej niż tylko ckliwym romansem. „Długa zima w N.” to mistrzowskie studium kobiety rozdartej emocjonalnie, upadłej. Zagubienie, wewnętrzny chaos nakazują jej codziennie wchodzić w rolę kobiety, którą nie jest, a która w jakiś sposób ją zadowala, łechce ego. Co musi się stać, by narcystyczne zapędy Marii B. zostały stłumione raz na zawsze?

Alina Krzywiec zafundowała czytelnikowi mocne uderzenie emocjonalne. Bohaterka miota się między oczekiwaniami innych, prozą życia a własnymi pragnieniami, skazując się mimowolnie na potężne rozedrganie. Zachłanność na większe doznania mocno rozmija się z codziennym życiem. Maria B. momentami szalenie irytuje, bo jest totalnie zapatrzona w siebie. Kompletnie nie dostrzega tego, co dał jej los i nie szanuje jego darów. Czasami ma się ochotę nią potrząsnąć, by w efekcie nieco jej współczuć, że sama sobie zgotowała taki żywot.

Długa zima w N.” Aliny Krzywiec to książka niebanalna. Odważnie wdzierająca się w meandry kobiecej psychiki i ukazująca jej stopniową degradację. Lektura uzmysławia, jak bardzo jesteśmy ślepi na to, co mamy, a poszukiwanie chwilowych uniesień może doprowadzić do bardzo nieobliczalnych sytuacji, po których nic już nie będzie takie samo.

Ku refleksji. Zdecydowanie.

 

Alina Krzywiec, „Długa zima w N.”, Świat Książki 2013

Reklamy

Posted on 27 grudnia 2013, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

  1. Po Twojej recenzji cieszę się, że książka grzeje moją półkę 🙂

  2. czytaj czym prędzej, naprawdę warto:)

  3. Każda kobieta jest upadła, to kwestia czasu, nic odkrywczego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: