Nocne zwierzęta – Patrycja Pustkowiak. Recenzja

Kim być nocą w wielkim mieście? Zwierzyną łowną czy polującym drapieżnikiem?

Nocne zwierzętaWielkomiejscy single mają szeroki wachlarz rozrywek. I korzystają z niego nad wyraz swobodnie, rzucając się w kolejne ciągi alkoholowe lub narkotykowe. Czasem nawet nie wybierają, a fundują sobie wybuchową mieszankę, by zapomnieć, oddać się szaleństwu itd. Czy rzeczywiście? Ile w tym prawdy?

Po lekturze debiutanckiej książki Patrycji Pustkowiak pt. „Nocne zwierzęta”, która funduje mocną fabułę skupiającą się właśnie na tych aspektach, trudno nie głowić się nad tym, czy faktycznie takie postawy to codzienność? Główna bohaterka – Tamara przede wszystkim nie lubi siebie. I choć dane nam jest poznać zaledwie trzy dni z jej życiorysu, to można się nieźle przerazić jej stosunkiem do samej siebie, ale też do świata.

Patrycja Pustkowiak napisała powieść mocną, pełną grozy, ale też rewelacyjnie podszytą ironią. Nie oszczędza swojej bohaterki choćby w najmniejszym calu. Postać, którą wykreowała, reprezentuje mnóstwo lęków, które stara się zagłuszyć alkoholem i narkotykami. Stają się one jej wiernymi powiernikami w codziennym życiu coraz bardziej przypominającą równię pochyłą. Przez całą książkę towarzyszy jednak wrażenie pewnego odrealnienia kobiety. Trudno ze spokojem akceptować jej żywot. Trudno też go jadowicie negować. Warto za to się przyjrzeć się jej dokładnie, bo to osobliwe studium kobiety upadłej.

Patrycja Pustkowiak w świetnym wydaniu nieco pastwi się nad konsumpcyjnym stylem życia, rozbuchaną na wskroś seksualnością, która zaczyna w końcu zwyczajnie obrzydzać. Wiele w „Nocnych zwierzętach” satyry na współczesną rzeczywistość uchodzącą za modną i pożądaną. Zadziorna to książka. Bez wątpienia.

Patrycja Pustkowiak, „Nocne zwierzęta”, W.A.B. 2013

Reklamy

Posted on 3 stycznia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: