Historia kotem się toczy – Renata L. Górska. Recenzja

Ależ przewrotny bywa los!

Historia kotem się toczyRenata L. Górska w najnowszej książce „Historia kotem się toczy” kreuje swojej bohaterce niespodziewaną zmianę życia, która początkowo miała być tylko epizodem, a przyniosła multum modyfikacji w jej egzystencji.

Na dzień dobry obawiałam się jednego – że to kolejna powieść o kobiecie doświadczonej przez los, która nagle porzuca miasto i odnajduje sens dopiero w innych okolicznościach przyrody. Co więcej, fabuła przez sporą część książki toczy się leniwym rytmem, momentami zaczyna być nieco przegadana, a w efekcie nuży. Na szczęście, Renata L. Górska nie poszła tą drogą do samego końca. Wydarzenia zaczynają nabierać tempa i kolorytu i wreszcie przychodzi ochota, by jednak książkę skończyć.

Przymykając oko na wspomniane mankamenty i skupiając się na rozwoju wątków, można uznać, że to mimo wszystko książka udana. Ada, główna bohaterka, to kobieta z głową na karku, potrafiąca kierować się zarówno sercem, jak i rozumem. Umiejętności te przyjdzie jej wykorzystać w starciu z nielubianą byłą teściową, którą zaczyna się opiekować, z okolicznymi mieszkańcami, tajemniczym mężczyzną spod lasu i grasującym złoczyńcą.

Historia kotem się toczy” łączy w sobie zgrabnie wątki obyczajowe z kryminalnymi. Nie brak tu tajemnic, które znacznie wpływają na życie niektórych osób. Renata L. Górska pokazuje nie tylko prowincjonalną, śląską mentalność, ale też taką przewrotność losu, która zaskakuje. Bohaterowie ewoluują, ich skorupy pękają, a dojrzałość, którą zaczynają przejawiać w różnym stopniu, sprawia, że ich życie nabiera innych kolorów. I to uratowało początkowo negatywnie rokującą fabułę.

Renata L. Górska, „Historia kotem się toczy”, Replika 2013

Reklamy

Posted on 4 stycznia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: