Zabójca – Maria Nurowska. Recenzja

Czekałam na najnowszą książkę Marii Nurowskiej z wielką niecierpliwością. Niestety, wraz z końcem lektury przyszło też gigantyczne rozczarowanie.

Maria Nurowska Zabójca Książka „Zabójca” jawiła mi się jako mroczna lektura, obnażająca ludzkie słabości, błędy i tęsknoty. I częściowo mamy z tym do czynienia. W ogólnym odczuciu jest to jednak historia melodramatyczna, nieco nawet banalna. Maria Nurowska wykreowała opowieść pełną napięć na linii młoda kobieta – mężczyzna z przeszłością. Co więcej, uwikłała bohaterów w sytuację moralnie dwuznaczną. Trudno, żeby taka nie była, kiedy w grę wchodzi dziennikarskie śledztwo i rodzące się w jego cieniu uczucie. Dziennikarski obiektywizm i zawodowa lojalność Joanny stają w szranki z raczkującymi porywami serca i namiętnością.

Pisarka znów otwiera drzwi do pewnych tajemnic, ale nie budzą one w czytelniku silnych emocji. Nie poruszają jak choćby w ostatnich książkach – „Drzwi do piekła” i „Dom na krawędzi.” Krótko mówiąc, „Zabójca” kompletnie nie elektryzuje. Wydaje mi się, że duża w tym rola powtarzalnych motywów. Znów pojawia się bowiem Podhale, więzienie, motyw drugiej szansy i życia z piętnem. Trochę zabrakło tej powieści emocjonalnego ładunku, głębiej zarysowanych postaci, zwłaszcza Joanny, bo los Adama jakoś jeszcze skupia uwagę.

Zabójca” w dużej mierze traktuje o budowaniu zaufania, oswajaniu lęku i miłości, której ani ona, ani on z różnych powodów nie chcieli w swoim życiu. Być może niektórym czytelnikom to wystarczy. Mnie książka pozostawiła z ogromnym uczuciem niedosytu. Szybko też niknie w pamięci. Szkoda.

Maria Nurowska, „Zabójca”, Znak 2014

 

Premiera 16 stycznia 2014

Reklamy

Posted on 6 stycznia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: