Kolebka – Alina Krzywiec. Recenzja

W jakim stopniu nasze korzenie determinują to, jacy jesteśmy? Co przynosi prawda o własnym pochodzeniu i dokąd może zaprowadzić? Czy zawsze warto jej szukać?

Kolebka Alina KrzywiecWłaśnie takie pytania trzeba postawić sobie podczas lektury książki „Kolebka.” Niezwykle trafiony tytuł w pełni oddaje to, czym Alina Krzywiec naszpikowała fabułę. Przede wszystkim to lektura tajemnicza, w której informacje dozowane są bardzo rozważnie, a kolejne wątki intrygują i podsycają czytelniczą ciekawość.

Autorka stawia swoją bohaterkę, Martę, w dość trudnej emocjonalnie sytuacji. Kobieta musi zmierzyć się z rodzinną tajemnicą, której fragmenty wcale nie tak łatwo skleić w jedną, sensowną całość. Aby machina odkrywania przemilczanych faktów ruszyła, trzeba wrócić tam, skąd kiedyś się uciekło. Jak się okazuje, nie da się całkowicie odciąć od minionych wydarzeń. Przeszłość upomni się o nas prędzej czy później, a wszelkie urazy, lęki i wspomnienia można wówczas zobaczyć w całkiem innym świetle.

Kolebka” to książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o próbie zrozumienia przeszłości i jej wpływie na losy kolejnych pokoleń. To również lektura udowadniająca, że ład i wewnętrzny spokój niezwykle trudno osiągnąć, kiedy nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy i skąd pochodzimy. Nawet, jeśli nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, to pewnego dnia może nas dopaść chęć zagrzebania się we własnych rodzinnych sekretach. Trzeba tylko postawić sobie pytanie – czy to, co odkryjemy (o ile odkryjemy) zmieni w jakimś stopniu nasze uczucia do bliskich? I czy ta gra jest warta świeczki?

Alina Krzywiec poprzez „Kolebkę” udowadnia, bez wątpienia, swoją literacką kreatywność i umiejętność wnikliwego portretowania bardzo różnorodnych postaci. Przekona się o tym każdy, kto wcześniej sięgnął po „Długą zimę w N.” Osobiście mój apetyt na kolejną powieść tej autorki wzrósł niesamowicie.

Alina Krzywiec, „Kolebka. Teraz, kiedyś, później”, Prószyński i S-ka 2014

Reklamy

Posted on 21 stycznia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: