Układ nerwowy – Agnieszka Gil. Recenzja

Ile jest w stanie wytrzymać układ nerwowy osoby, która musi zmierzyć się z alkoholizmem bliskiej osoby?  Czy można wcisnąć to w sztywne ramy?

Agnieszka Gil Układ nerwowyAgnieszka Gil podjęła się ukazania trudnego tematu. Wokół alkoholizmu narosło bowiem mnóstwo stereotypów, wśród których prym wiedzie ten charakteryzujący tę chorobę jako domenę rodzin patologicznych. Autorka w swojej książce „Układ nerwowy” próbuje złamać to społeczne tabu, koncentrując fabułę na losach rodziny, której daleko do marginesu społecznego. Wręcz przeciwnie, brak pieniędzy i bieda nie są tutaj żadnym problemem. Staje się nim za to nasilająca się presja pogoni za dobrobytem i kolosalne zmęczenie tym, które sprawia, że organizm domaga się resetu, najlepiej błyskawicznego. Dla Szymona formą ucieczki staje się właśnie alkohol.

„Układ nerwowy” świetnie obrazuje, jak krok po kroku można wpaść w sidła uzależnienia, a jednocześnie odsuwać od siebie tę myśl. Książka ukazuje powolną degradację uczuć, relacji rodzinnych. Podlane alkoholem szybko niszczeją, a ich odbudowanie to najczęściej walka z wiatrakami. Przekonuje się o tym Magdalena, żona Szymona. Odór mocnych trunków staje się coraz częściej wyczuwalny, zachowanie coraz bardziej niepokojące, a chłód w ich domu coraz bardziej obecny.

Autorka, poza chorobą alkoholową, uwypukla również mechanizm współuzależnienia. Żona alkoholika musi zmierzyć się nie tylko z nałogiem męża, ale też z własnym zachowaniem, które pod wpływem alkoholizmu bliskiej osoby mimowolnie mocno ewoluuje. Kobieta staje się bohaterką własnego, prywatnego dramatu, którego koniec jawi się dość pesymistycznie.

Książka „Układ nerwowy” Agnieszki Gil wielu osobom mającym kontakt na co dzień z osobami uzależnionymi od alkoholu, z pewnością otworzy oczy na własną sytuację. Zawsze łatwiej o to, patrząc na los innych i odnajdując w nim lub nie kawałek własnej codzienności i towarzyszących jej emocji. To lektura niekoniecznie wspinająca się na literackie wyżyny, ale ze społecznego punktu widzenia szalenie potrzebna.

 Agnieszka Gil, „Układ nerwowy”, Nasza Księgarnia 2014

Reklamy

Posted on 26 lutego 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Alkoholizm to okropne uzależnienie, które bardzo mocno dotyka również otoczenia osoby chorej. Oby powstawało jak najwięcej takich książek, to bardzo ważne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: