Spóźnione wyznania – John Boyne. Recenzja

Wojna u Johna Boyne’a niesie ofiary w ludziach, ale znacznie bardziej dotkliwe okazują się zniszczenia emocjonalne u tych, którzy przetrwali. Oni muszą bowiem dalej żyć, niosąc ze sobą traumatyczny bagaż. Czy taka egzystencja może być spokojna, kiedy sumienie nie pozwala zapomnieć?

Boyne_Spoznionewyznania_500pcxTristan Sadler, główny bohater książki „Spóźnione wyznania”, przeżył. Cóż to jednak za życie naznaczone wspomnieniami i wyrzutami sumienia?  Udaje się na spotkanie z siostrą zmarłego przyjaciela, by przekazać jej listy od brata rozstrzelanego za niesubordynację. Są one jednak tylko pretekstem, bo prawdziwy powód wizyty w Norwich jest o wiele bardziej tajemniczy.

John Boyne rewelacyjnie kreśli portrety uczestników wojny. Misternie zbudowana fabuła tętni szeroką gamą uczuć, które co rusz ewoluują. Strach, odwaga, tchórzostwo, lojalność, ufność, poświęcenie. Czy w takich warunkach możliwa jest męska przyjaźń? Wszak wojna zmienia wszystko. Zmusza do działań niosących ogromne spustoszenie w otoczeniu, ale też w samym sobie, swoim ciele i psychice. Męstwo i odwaga nie dla wszystkich okazują się sprawą prostą.  Proza wojennej codzienności wyzwala rozmaite instynkty, popycha da zaskakujących czynów. Sprzyja kolosalnemu zagubieniu.

„Spóźnione wyznania” to książka przejmująca. W głównej mierze to zasługa nie tyle tematyki, którą serwuje John Boyne, ale sposobu przedstawienia całej historii. Prym wiedzie tutaj psychologia postaci i ich emocje. Takie spojrzenie na wojnę uderza znacznie mocniej. Wszystko utrzymane jest w dobrym tempie, a retrospektywne rozdziały świetnie oddają klimat wojennych czasów, jednocześnie mocno podkreślając wewnętrzne rozdygotanie Tristana w miesiącach, kiedy widmo śmierci już minęło.

Nie jest to jednak literatura wojenna, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Książka Boyne’a nie staje się kolejną historyczną lekcją. Akcenty są tutaj rozłożone w całkiem innych miejscach. I to największa zaleta tej lektury.

John Boyne, „Spóźnione wyznania”, Znak literanova 2014

Premiera książki 6.03.2014r.

Reklamy

Posted on 27 lutego 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: