Urlop nad morzem – Agnieszka Pietrzyk. Recenzja

Ależ niepozorna to książka! Zaskoczenie murowane.

Urlop nad morzem„Urlop nad morzem” zakrawał na lekką historyjkę, a główny wątek wydawał się już dość ograny. Tymczasem Agnieszka Pietrzyk wykreowała ciekawą i wciągającą historię, której daleko do banalnej. Pierwsze wrażenie może być bardzo mylne i tak jest właśnie w przypadku tej książki.

Zwykły wyjazd nad morze nie niesie ze sobą emocji, dopóki ciekawość Beaty, głównej bohaterki, nie zmusi jej do przeszukania wszelkich zakamarków domu. Tajemniczy list chłopca sprzed kilkudziesięciu lat nie daje jej spokoju, zwłaszcza, że w tym, co insynuuje, tkwi jakieś ziarno prawdy. Zacementowane zwłoki w piwnicy zmuszają kobietę do podjęcia jakiegoś działania. I tak beztroski urlop i nuda szybko przeobrażają się w kryminalną zagadkę. Jej początek sięga czasów wojennych i powojennych, a teraźniejszość staje się rozgrzebywaniem przeszłości. Nie wszystkim jest to na rękę.

Agnieszka Pietrzyk wodzi czytelnika za nos i robi to w sposób mistrzowski. Kiedy już wydaje się nam, że wszystkie karty zostały wyłożone na stół i koniec historii jest oczywisty, następuje niewielkie fabularne tąpnięcie, które zmienia jej bieg. Nowe poszlaki w prywatnym śledztwie wcale nie są jednak naciągane, a kolejne informacje tworzą dobrze przemyślany ciąg. Można jedynie poddać w wątpliwość łatwość, z jaką głównej bohaterce przychodzi zdobywanie wszelkich informacji. Momentami można odnieść wrażenie, że ten dom i tajemnicze zwłoki w piwnicy czekały właśnie na nią, a teraz jakaś niezdefiniowana siła prowadzi ją bezkolizyjnie ku prawdzie. Nie jest to jednak w ogólnym odczuciu minus książki „Urlop nad morzem.”

Fabuła intryguje, a niepozorna powieść obyczajowa z każdą stroną ewoluuje w świetny kryminał, od którego trudno się oderwać. I prawdę mówiąc, nie warto tego robić, bo książka jest naprawdę świetna! A finalnych zdarzeń nie sposób przewidzieć.

Agnieszka Pietrzyk, „Urlop nad morzem”, Prószyński i S-ka 2014

Reklamy

Posted on 3 marca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Zaskakujący finał- uwielbiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: