Sen Kleopatry – Christian Jacq. Recenzja

Christian Jacq w barwny sposób sportretował królową Egiptu. Jaka naprawdę była? Jak walczyła o należne jej miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn, gdzie rola kobiet była zgoła inna?

Sen KleopatryKsiążka „Sen Kleopatry” to przede wszystkim powieść historyczna. Dążenie do władzy jest kluczowym elementem fabuły. Autor nie poskąpił wnikliwego ukazania mechanizmów prowadzących do zarządzania państwem nie tylko Kleopatry, ale też jej małoletniego brata w towarzystwie chciwych doradców.

W cieniu utarczek o tron Christian Jacq kreśli sylwetkę kobiety, która podjęła wyzwanie pozornie nie na jej barki. Niezgoda na aranżowane małżeństwo z bratem i dzielenie z nim władzy, stała się dla niej katalizatorem do odważnych działań. Przez całą książkę nie ma w niej ani grama lęku i wahania. Brnie sukcesywnie do przodu, choć okoliczności niczego nie ułatwiają. Wydalona z kraju musi zmierzyć się z ogromną niesprawiedliwością i spiskami, które pojawiają się na każdym kroku.

To książka o ogromnej o odwadze wspartej ambicją. Kleopatra jawi się jako starożytna kobieta sukcesu śmiało dążąca do celu nawet po trupach. Jej pewność siebie i charyzma szybko kruszyły mury wątpliwej nienawiści mieszkańców Aleksandrii. Nie można jednak zapomnieć o tym, że być może jej działania skończyłyby się fiaskiem, gdyby nie pomoc Cezara. I to wcale nie bezinteresowna. Momentami można odnieść wrażenie, że ich romans to niecny plan Kleopatry, który dopiero stopniowo ewoluował w prawdziwe uczucie.

„Sen Kleopatry” z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom książek historycznych, ale też wszystkim tym, którzy w lekturze poszukują dobrze przemyślanej akcji. U Christiana Jacqa nie zabrakło tego, więc los temperamentnej władczyni będzie nie lada gratką.

Christian Jacq, „Sen Kleopatry”, Między Słowami 2014

Premiera książki 20.03.2014r.

Reklamy

Posted on 13 marca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: