Marcowe fiołki – Sarah Jio. Recenzja

Przyjemna to powieść, ale bardzo niepozorna. Pretensjonalna na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości niesie szereg życiowych prawd.

Marcowe fiołki„Marcowe fiołki” nie pretendują do miana literatury ambitnej, ale przecież nie zawsze poszukujemy właśnie takich książek. Sarah Jio udowadnia, że prostota fabularna to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli ktoś chce po prostu odprężyć się przy lekkiej lekturze.

Wystarczy dobry pomysł, by ją stworzyć, nie bazując jednocześnie na utartych schematach. Sarah Jio skonstruowała bohaterkę bardzo wiarygodną. Targają nią rozmaite emocje, często sprzeczne. Szuka spokoju, stabilizacji i miłości, choć dopiero co skończyło się jej małżeństwo. Może los ma dla niej inny plan? Trudno zamknąć serce na wszystkie spusty, choć obawa przed zranieniem często paraliżuje. Wszystko to sprawia, że Emily nie tylko zyskuje czytelniczą sympatię, ale też bardzo łatwo się z nią utożsamić, a co za tym idzie zrozumieć jej decyzje. A tych będzie całkiem sporo, bo przeszłość zapuka do drzwi dość gwałtownie i zmusi do konfrontacji z tajemnicą.

I właśnie pewien sekret, który Emily odkrywa wraz z przyjazdem na wyspę, na której spędzała wiele czasu w dzieciństwie, sprawia, że „Marcowe fiołki” niebywale przykuwają uwagę. Kto jest autorką starego pamiętnika? Dlaczego nikt nie chce udzielić odpowiedzi na stawiane pytania? Komu rozgrzebywanie przeszłości jest nie na rękę? I wreszcie, jakie konsekwencje przyniesie poznanie prawdy?

W gruncie rzeczy „Marcowe fiołki” Sarah Jio to ciepła opowieść o miłości i to w kilku konfiguracjach. Nie tylko akcja w czasie teraźniejszym obfituje w liczne zawirowania uczuciowe. Znacznie bardziej intrygujące jest bowiem to, co skrywa pamiętnik odnaleziony przez Emily. Bardzo mocno swoją rolę zaznaczył tu przypadek. A ten potrafi skierować życie na tory, których nigdy byśmy się nie spodziewali. To również książka o dawaniu drugiej szansy samemu sobie i uleganiu porywom serca, którym nie zawsze warto się opierać.

Sarah Jio, „Marcowe fiołki”, Wydanie II, Między Słowami 2014

Reklamy

Posted on 14 marca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: