Cena ciała – Marek Weiss. Recenzja

„Cena ciała” to studium upodlenia kobiety, która sprzedając własną cielesność, w pewien sposób szukała sposobu na życie.  Z jakim skutkiem?

Cena ciała Marek WeissMarek Weiss postawił na powieść bardzo mocno osadzoną we współczesnych realiach. Przede wszystkim prym wiedzie tutaj konwencja. Książkę w formie zapisków z bloga czyta się zupełnie inaczej niż tradycyjną powieść. Więcej w niej emocjonalności i obnażenia się mniej lub bardziej świadomego. Zwłaszcza, jeśli główna bohaterka jest prostytutką.

Stylistyka nie jest wyszukana. Raz, że blog rządzi się swoimi prawami, a dwa, że bohaterka nie należy do osób wykształconych. Sprzedaje swoje ciało, ale zaczyna jej to ciążyć. Podejmuje próbę uwolnienia się od takiego życia, ale szybko przekonuje się, że to walka z wiatrakami. Ucieczka okazuje się wystawieniem swojego życia na celownik i koniecznością zmierzenia się ze zwykłą codziennością.

Cynizm płynący z wypowiedzi bohaterki momentami jest drażniący. Podobnie jak jej wałęsanie się po świecie z mizernym skutkiem. Wszystko to jest jednak uzasadnione taką a nie inną kreacją literacką stworzoną przez Marka Weissa. Być może nie wszyscy czytelnicy się do niej przekonają.

Książka „Cena ciała” nie obfituje w erotyczne sceny, jak można by zakładać. Kulisy pracy prostytutki od strony cielesnej zostały tutaj wyeksponowane w minimalnym stopniu, a nacisk został położony na uwypuklenie mechanizmu powolnego upadku wskutek prowadzonej profesji i wszystkich jej konsekwencji.

Dominują tutaj różne odcienie moralności, degradacja wartości, totalne zagubienie i ogromna samotność. Jak z takim bagażem oderwać się od przeszłości, skoro ta depcze po piętach i staje się ciążącą kulą u nogi? Czy można jeszcze w takiej sytuacji ocalić kawałek siebie? „Cena ciała” niesie gorzką lekcję.

 

Marek Weiss, „Cena ciała”, Zysk i S-ka 2014

Reklamy

Posted on 19 marca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Tematyka intrygująca, chętnie dowiem się czegoś więcej na temat prostytuowania się i mechanizmów, jakie rządzą kobietami sprzedającymi swoje ciało. Myślę, że akurat cynizm nie przeszkodzi mi w odbiorze tej lektury.

  2. On nie przeszkadza, ale w dużej dawce nieco momentami drażni. Sama książka nie jest jakość bardzo szokująca, ale pokazuje świat po stronie prostytutki dość realistycznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: