Tajemnica szkoły dla panien – Joanna Szwechłowicz. Recenzja

Książka Joanny Szwechłowicz jest bardzo klimatyczna. Autorka świetnie buduje nastrój, uwypukla mentalność charakterystyczną dla lat 20., obnaża ówczesne konwenanse.

Tajemnica szkoły dla panienOsadzenie fabuły w takiej konwencji to nie lada wyzwanie, któremu, bez wątpienia, podołała, oddając w ręce czytelników lekturę dość intrygującą, pozbawioną zbędnych opisów i rozwleczonych wątków. Wszystko wydaje się być tutaj bardzo przemyślane, a przez to wyważone.

Choć historia, w którą wsiąkamy, kręci się wokół dwóch zbrodni, to jednak, moim zdaniem, stanowią one jedynie pewien punkt wyjścia dla ukazania mechanizmów rządzących mieszkańcami małego miasteczka. Leniwa i nudna codzienność nagle ożywa. Wszak nie co dzień, w tak krótkim czasie, giną dwie osoby. Śledztwo nie wszystkim jest na rękę, ale nim ten wątek doczeka się finału, czeka nas wyprawa do świata, w którym pierwsze skrzypce grają rozmaite układy i układziki.

„Tajemnica szkoły dla panien” obfituje w całkiem spore grono rozmaitych postaci, które we władaniu Szwechłowicz stają się odbiciem nastrojów społecznych lat 20. Mamy tu zatem silne kobiety działające po cichu i mężczyzn z tytułami, ale przy tym bez żadnej ikry. Mamy też zalążek emancypacyjnych kroków w spódnicy obnażającej kolana czy śmiałość w wyrażaniu poglądów. Nikną one jednak w zderzeniu z codziennością nasiąkniętą konspiracyjnymi szeptami, mniejszym lub większym praniem brudów.

„Tajemnica szkoły dla panien” to książka naszpikowana uszczypliwością i ironią. Delikatnie ociera się o kryminał, ale zdecydowanie należy ją uznać po prostu za powieść obyczajową.

Krótko mówiąc, Joanna Szwechłowicz debiutuje z lekkim przytupem, pokazując, że jej pióro grzeszy kreatywnością, zatem kolejna książka w żadnym razie nie może odbiec od tego wizerunku. Ku czytelniczej uciesze.

Joanna Szwechłowicz, „Tajemnica szkoły dla panien”, Prószyński i S-ka 2014

 

Reklamy

Posted on 2 kwietnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: