Tam, gdzie twój dom – Iwona Żytkowiak. Recenzja

Oto rewelacyjny przykład tego, jak świetnie kobiety potrafią poradzić sobie bez mężczyzn w najbardziej trudnych, życiowych momentach.

Tam gdzie twój dom„Tam, gdzie twój dom” Iwony Żytkowiak to mądra książka. Słowa płyną tutaj z niebywałą lekkością, niejako zmuszając do wsiąknięcia w historię i trwaniu w niej od początku do końca. I rzeczywiście, trudno oderwać się od lektury podanej w taki sposób. Autorka snuje swą narrację niejednostajnie, przeskakując między przeszłością a teraźniejszością. Tym samym poznajemy losy kobiet z kilku pokoleń, które naznaczone były nie tylko panującymi wówczas czasami, ale też uczuciami różnego kalibru.

To książka o zmaganiach z codziennością pełną różnorodnych kolein żłobionych przez wojnę, zmieniający się ustrój, ewoluującą mentalność. „Tam, gdzie twój dom” to również powieść o czekaniu na uczucia, na powrót bliskiej osoby, na lepsze jutro, na brak problemów. Wszystko to stało się udziałem Róży, jej siostry, matki i babki. Życie pisało im scenariusze, w których to mężczyźni nie spełniali do końca swojej odgórnie narzuconej roli. Większość z nich okazywała się słaba. Łatwiej było im uciekać od przeszkód i problemów, niż stawić im po męsku czoła.

Iwona Żytkowiak wykreowała ogromnie wiarygodne postaci. Nakreśliła ich portrety psychologiczne w taki sposób, że kupuję historię każdej z kobiet z osobna i wszystkich razem bez mrugnięcia okiem. Wszak mężczyźni przychodzą i odchodzą, a kobiety bez nich i tak dadzą sobie radę. A największa ich słabość to uczucia, które nie gasną i wielka zdolność wybaczania.

Iwona Żytkowiak, „Tam, gdzie twój dom”, Prószyński i S-ka 2014

Reklamy

Posted on 16 kwietnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: