Życie to nie bajka – Joanne Greenberg. Recenzja

Schizofrenia to wciąż temat tabu. Co siedzi w umyśle osoby owładniętej tą chorobą? Czy można ją zrozumieć?

Zycie_to_nie_bajka_72_dpiZ pewnością można spróbować. A niebywałą okazję ku temu stanowi książka Joanne Greenberg. „Życie to nie bajka” to lektura trudna emocjonalnie. Autorka podjęła się odważnego zadania – ukazania schizofrenii od podszewki. Śledzimy zatem los chorej Deborah, ale też jej rodziców, którzy nie mogą pojąć, skąd u ich dziecka obłęd w takiej formie.

Nic tu nie jest proste i oczywiste. A szczerość w snutej narracji i brak owijania w bawełnę sprawiają, że lekturę warto dawkować partiami. Dla mnie jednorazowo był to zbyt duży kaliber, bo emocje przeżywane przez kobietę stają się momentami bardzo odczuwalne. Nie oznacza to jednak, że wnikniemy w jej postać na tyle, by zrozumieć schizofrenię od początku do końca. To  trudne zadanie.

Pewne jest natomiast, że Joanne Greenberg, konfrontując czytelnika ze schizofrenikiem i jego wizją świata, zmusza do popatrzenia na tę chorobę w bardzo szerokiej perspektywie. Z jednej strony widzimy zmagania Deborah z codziennością, której sama nie rozumie, z alternatywnym światem, który żyje swoim odrębnym życiem w jej głowie, ale popycha do działań tu i teraz. Z drugiej strony mamy zaś postawę jej rodziców w obliczu choroby córki. Wiele tu poczucia winy i szukania jej w sobie. Wiele też poczucia rodzicielskiej klęski.

„Życie to nie bajka” to książka poruszająca, obnażająca świat, do którego nie mamy dostępu na co dzień i który bajką nie jest w najmniejszym stopniu. Warto się z nim zmierzyć.

Joanne Greenberg, „Życie to nie bajka”, Replika 2014

Reklamy

Posted on 23 kwietnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: