Słodkich snów, Anno. Joanna Opiat-Bojarska. Recenzja

Oto bardzo precyzyjny miszmasz literatury typowo obyczajowej z kryminałem.

SLODKICH SNOW ANNO 5Wszystkie wątki niczym puzzle układają się tutaj w sensowną całość, dzięki czemu w efekcie otrzymujemy kawał porządnej dawki różnorodnych emocji. Obawiałam się przekombinowania, a tu taka niespodzianka. Idealnie wyważone proporcje.

Joanna Opiat – Bojarska, bez wątpienia, zaryzykowała i opłaciło się jej to. „Słodkich snów, Anno” to książka intrygująca od początku do samego końca. Autorka sprawnie snuje narrację, wodząc czytelnika za nos. Tropy, na które wpadniemy, próbując rozwikłać tajemnicze morderstwa, mogą okazać się nietrafione. Co prawda, nie będzie nam przyświecał entuzjazm na poziomie głównej bohaterki, która ma inną motywację, by zakończyć zagadkę sukcesem, ale i tak doświadczymy całkiem sporo.

Choć w książce „Słodkich snów, Anno” zdecydowanie dominują kryminalne akcenty, które najbardziej przyciągają uwagę, to jednak nie można pominąć sposobu życia głównej bohaterki. Joanna Opiat – Bojarska postawiła na wykreowanie postaci bardzo mocno uosabiającej współczesne czasy, gdzie priorytetem staje się kariera, a wszystko inne niszczeje. Anna brnie do celu z ogromnym uporem, a jest nim praca w stolicy. Jej dziennikarska ścieżka zmierza właśnie tam. Jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić?

Dobrym pomysłem było osadzenie w głównej roli kobiety, której daleko do eterycznej panienki. Anna to silna osobowość, mocno stąpająca po ziemi, która nie pozwala sobie w kaszę dmuchać. I o ile w pracy taka postawa jej najwyraźniej służy, o tyle w życiu prywatnym, a właściwie jego skrawkach, już niekoniecznie.

„Słodkich snów, Anno” to książka pozbawiona fabularnej sztampy, a niepozorny tytuł może na pierwszy rzut oka bardzo zmylić. Trzeba przeczytać.

Joanna Opiat – Bojarska, „Słodkich snów, Anno”, Wydawnictwo Filia 2014

Reklamy

Posted on 25 kwietnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: