Żony astronautów – Lily Koppel. Recenzja

Lily Koppel nie pieje peanów na cześć żon astronautów, ale przedstawia ich życie we wszelkich odcieniach. Myli się ten, kto myśli, że kariera mężów niosła same przywileje, a świat widziały wyłącznie w różowych barwach.

Żony astronautówAutorka pokazuje, że za medialną fasadą i wykreowanymi na jej potrzeby takimi a nie innymi maskami, kryły się kobiety żyjące na emocjonalnej huśtawce. Kreowano je na idealne żony i matki, które do tego ładnie wyglądają w każdej sytuacji, a problemy są im obce. Tymczasem w czterech ścianach uśmiech często schodził z twarzy i ustępował miejsca samotności oraz lękom nie tylko o życie mężów.

„Muszę powiedzieć, że to, co udaje się wam z nas wydusić przed naszymi domami, to tylko taki niewinny, mały wycinek całości. Każda kobieta ma własną tożsamość. Nie jest jakąś szarlotką czekającą pokornie w domu. Wiedzcie, że przed wyjściem do was musiała pewnie łyknąć coś na uspokojenie. Usiłuję powiedzieć, że te misje tak bardzo nas absorbują, że po wszystkim często czujemy się emocjonalnie wypalone. Więc zdarza się nam uciekać do wygodnych i bezpiecznych słów, takich jak „szczęśliwa, dumna, podekscytowana”, ale tak naprawdę targa nami o wiele więcej różnych uczuć.”

„Żony astronautów” to książka, której daleko do bajki, choć wielu za właśnie takie miało życie wybrańców do pierwszych programów kosmicznych i ich rodzin. Tymczasem wszystko było pod dyktando amerykańskiego rządu. Lata ciągłej presji odciskały skutecznie swoje piętno na każdej kobiecie, ale one kompletnie nie dawały tego po sobie poznać. Wszak nie tego od nich oczekiwano. Miały być ikonami i grały swoją rolę najlepiej jak umiały. Na słabość pozwalały sobie jedynie we własnym gronie za szczelnie zamkniętymi drzwiami, kiedy upewniły się, że nie dosięgają ich reporterskie aparaty. Czy było warto żyć na świeczniku? Szczerą odpowiedź znajdziemy w książce Lily Koppel.

Lily Koppel, „Żony astronautów”, Znak literanova 2014

Reklamy

Posted on 11 Maj 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. wspaniałe kobiety, zniszczone przez sukces mężów…bardzo ciekawa książka:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: