Piękny dzień – Elin Hilderbrand. Recenzja

Czy szczęśliwe małżeństwo to jedynie mrzonka?

Hildebrand Piękny dzieńNajnowsza książka Elin Hilderbrand pt. „Piękny dzień” to tylko pozornie słodka opowieść o przygotowaniach do wymarzonego ślubu. To właśnie w ich cieniu wracają wspomnienia nie zawsze dobre i dzieją się sytuacje, które mocno wpływają na dotychczasowe życie wielu osób. A wszystko to w zaledwie kilka dni.

Nie ukrywam, że podeszłam do tej powieści dość sceptycznie. Zakrawała bowiem na polukrowany do granic banał. I gdyby fabuła podkreślała jedynie wielką radość wynikającą z faktu wychodzenia za mąż, to rzeczywiście nic tutaj nie byłoby godne uwagi. Tymczasem w tej bardzo lekkiej powieści obyczajowej Elin Hilderbrand rozkłada akcenty na różnych frontach. Wszystkie jednak oscylują wokół tematyki małżeństwa. Dostajemy zatem ślubną ekscytację panny młodej, uczuciowe dylematy jej ojca, niewiarę w miłość siostry, nagły poryw serca jednego z braci i przyjaciółki. A to jeszcze nie wszystko. Na jaw wychodzą również m.in. tajemnice przyszłych teściów. Cały ten galimatias dobrze ujmuje jedna z bohaterek:

„I tak to właśnie jest z małżeństwem. Na zewnątrz może się wydawać doskonałe, ale tak naprawdę daleko mu do doskonałości. I na odwrót. Nikt nie wie, co się dzieje w małżeństwie poza dwojgiem ludzi, którzy w nim żyją.”

Skonfrontowanie różnych małżeńskich losów okazało się dobrym zabiegiem, który uratował książkę Elin Hilderbrand przed uznaniem za zwyczajnie nudną. To, bez wątpienia, propozycja dla wrażliwych czytelniczek poszukujących opowieści przepełnionych prozą życia, ale okraszonych ciepłem. „Piękny dzień” zgrabnie porusza całą otoczkę towarzyszącą relacji na linii żona – mąż, pokazując, że blaski i cienie w związku dwojga ludzi nigdy nie mają identycznych proporcji. A jedynie od siły uczuć zależy zdolność wybaczania i radzenia sobie z problemami. Być może ktoś wyciągnie z tej lekturę lekcję dla siebie.

Elin Hilderbrand, „Piękny dzień”, Między Słowami 2014

Premiera książki 5.06.2014r.

Reklamy

Posted on 16 Maj 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: