Zabłądziłam – Agnieszka Olejnik. Recenzja

Zanurkowanie w świat nastolatków tak pokaleczonych emocjonalnie to sprawdzian nie tylko dla tej grupy wiekowej, ale też dla rodziców i pedagogów. Ile naprawdę o sobie nawzajem wiemy?

Zabłądziłam Agnieszka OlejnikKsiążka „Zabłądziłam” Agnieszki Olejnik do debiut, obok którego nie można przejść obojętnie. Autorka z niezwykłą dozą empatii i wrażliwości ukazała to, co dzieje się w głowach młodych osób, które zaznały już wiele cierpienia, a ich codzienność mocno różni się od beztroski rówieśników. Pełno w niej lęku, samotności i towarzyskiej alienacji. W głównej mierze ich dni determinuje uczuciowy deficyt i konieczność dorośnięcia w przyspieszonym tempie.

Zarówno Maja, jak i Alek już na starcie swojego związku mają okazję poznać smak problemów, które ciągną się za nimi. Mają na koncie rodzinne tragedie, po których trudno się pozbierać i które odcisnęły bardzo mocne piętno na ich aktualnym podejściu do życia. Agnieszka Olejnik, łącząc ich w parę, kumuluje jednocześnie ich wszystkie doświadczenia i konfrontuje ich z własnymi słabościami. Zaczynają się nawzajem oswajać, przeglądać w oczach drugiego, a w rezultacie nieco pozytywniej patrzeć na przyszłość, zamykając przeszłość za szczelnymi drzwiami. Pierwsza miłość zaczyna leczyć rany, pozwalając na nowo zaufać i uwierzyć w drugiego człowieka.

„Zabłądziłam” to bardzo gorzka, ale też szalenie ważna lektura o emocjonalnym rozedrganiu w okresie dojrzewania. Agnieszka Olejnik zafundowała swoim bohaterom szkołę życia nie do pozazdroszczenia. Mam nawet wrażenie, że nawarstwiła w ich codzienności zbyt wiele problemów, których nie udźwignąłby niejeden dorosły, a co dopiero młody człowiek dopiero wchodzący w życie. Taka literacka odsłona skomplikowanego świata była jednak potrzebna, by uświadomić, jak on funkcjonuje i jak bardzo może się zapętlić.

Agnieszka Olejnik, „Zabłądziłam”, Wydawnictwo Literackie 2014

Reklamy

Posted on 22 Maj 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: