Głowa anioła – Hanna Cygler. Recenzja

„Głowa anioła” przypomina rzekę. Niby narracja płynie spokojnym nurtem, niby nie trafiamy na mielizny, ale co jakiś czas pojawiają się mniejsze i większe wiry. Głównie uczuciowe.

Głowa aniołaNie będę ukrywać, porwała mnie ta książka. Hanna Cygler postawiła na fabułę wielowątkową, ale wcale nie trzeba zbytniego wysiłku umysłowego, by odnaleźć się wśród wszystkich postaci. Choć „Głowa anioła” skupia się na perypetiach Julii, która powróciła po latach do rodzinnych stron, to jednak wszystko, co dzieje się dookoła niej, staje się szalenie istotne. Ona sama tkwi zresztą po uszy nie tylko w tym, co spotyka ją aktualnie, ale też w przeszłości, która powraca niczym bumerang, budząc po drodze kilka demonów i przygasłych uczuć.

Pomyli się jednak ten, kto z góry założy, że to lekkie czytadło pozbawione głębszych treści. Autorka umiejętnie ubrała w słowa ludzkie grzechy, wyrzuty sumienia i tłumione uczucia. Emocjonalność bohaterów została nakreślona bardzo sugestywnie. I to chyba największy walor książki „Głowa anioła”. Hanna Cygler nie wykreowała jałowych postaci, nie potraktowała ich powierzchownie. Wręcz przeciwnie. Wszystkie z nich są bardzo charakterne i pogubione. Każda dźwiga swój bagaż, który zaczyna ciążyć. Okazuje się, że przeszłość wcale nie daje o sobie zapomnieć. Jedynie lekko się zaciera, by za chwilę uderzyć z impetem w najczulsze miejsca.

Przyjemna książka. Po prostu.

Hanna Cygler, „Głowa anioła”, Wydanie II poprawione, Rebis 2014

Reklamy

Posted on 5 czerwca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: