Księga stylu Coco Chanel – Karen Karbo. Recenzja

Czy Coco Chanel rzeczywiście zasłużyła na status ikony? Kim była ta, która tworzyła modę dla kobiet, których tak naprawdę nie lubiła?

Księga stylu Coco ChanelAleż to fascynująca książka! Biografia, która wymyka się jakimkolwiek ramom. Nie ma tu ani odrobiny gloryfikacji Coco Chanel. Jest za to sporo tzw. smaczków, dla których warto tę książkę przeczytać, a nawet do niej powrócić.

Karen Karbo pokusiła się o literackie ryzyko i wyszła na tym świetnie. „Księga stylu Coco Chanel” to niesamowita wyprawa do świata znanej projektantki – kobietki torpedki. To moje kolejne spotkanie z biografią Chanel. Muszę jednak przyznać, że żadne nie było aż tak udane i żadne nie dostarczyło tyle niezłej zabawy. Humorystyczna narracja jest bowiem największą zaletą tej publikacji. Dzięki niej płyniemy przez epizody z życia wielkie kreatorki, a autorka robi wszystko, by ani na moment nie wprawić nas w stan znużenia.

Poznajemy zatem różne aspekty życia Chanel, ale są to luźne historie scalone w minirozdziały, z który każdy traktuje o czymś innym. „Księga stylu Coco Chanel”, wbrew pozorom, nie jest przewodnikiem po zakamarkach świata mody tworzonej przez bohaterkę. Co prawda, wszystko wokół niej oscyluje, bo trudno, żeby było inaczej, ale większość akcentów pada tutaj na samą postać, jej wybory, lawirowanie między prawdą a kłamstwem, koloryzowanie tego i owego. Ot, jak stwierdza autorka, z Coco była niezła samolubna jędza i prawdziwa mistrzyni konfabulacji.

Książka Karen Karbo to bardzo odważne i współczesne spojrzenie na postać będącą synonimem elegancji. Coś dla miłośniczek mody i fanek charyzmatycznych kobiet. To zgrabna i intrygująca kompilacja biografii i poradnika o modzie. Po lekturze tej pozycji w głowie zostaje bowiem nie tylko ślad po bliższym poznaniu Chanel, ale też kilka cennych modowych trików przemyconych przez autorkę jakby od niechcenia.

Polecam!

Karen Karbo, „Księga stylu Coco Chanel”, Wydawnictwo Literackie 2014

 

Premiera książki 2.07.2014r.

Reklamy

Posted on 18 czerwca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: