Dom na plaży – Sarah Jio. Recenzja

Porywająca historia miłości w czasach, które w żadnym stopniu jej nie sprzyjały.

Dom na plaży Sarah JioSarah Jio wie, jak uwieść czytelnika. Wie też, jak przykuć jego uwagę i poruszyć serce. Fabuła książki „Dom na plaży” niby nie jest odkrywcza. Ot, trudna wojenna rzeczywistość, która zmienia wszystkich tych, którzy wsiąknęli w nią bardziej niż inni. Mimo powtarzalności tego motywu literackiego, muszę przyznać, że książka ta pochłonęła mnie całkowicie. Duża w tym zasługa niezwykłego realizmu, jaki cechuje powieści Sarah Jio.

Tym razem akcja toczy się na malowniczej wyspie Bora-Bora, ale trudno korzystać z jej uroków, kiedy w każdej chwili można zginąć. Właśnie tutaj Anne, główna bohaterka, musi zmierzyć się nie tylko z okrucieństwem i ludzką podłością, ale też z niespodziewanym uczuciem, które rodzi się w jej sercu do jednego z żołnierzy. A nie powinno, bo w kraju czeka na nią narzeczony.

Książka „Dom na plaży” świetnie ukazuje, jak diametralnie może zmienić się spojrzenie na świat, kiedy codzienność zmusza do walki o wszystko, a widmo śmierci jest bardzo realne. To właśnie w takich trudnych realiach zwykły wybuchać uczucia. Ludzie lgną wówczas do siebie z większą siłą, ale i z dużą dozą niepewności. Strach pcha nawzajem w ramiona tych, którzy poszukują bliskości, ale moc tego bywa niezniszczalna nawet, gdy wojna się kończy.

Sarah Jio dała Anne i Westry’emu uczucie, które połączyło ich na zawsze, choć powojenny los wcale nie okazał się dla nich łaskawy. Właściwie nic w tej książce nie jest proste. Ani miłość, ani przyjaźń, ani lojalność. Każdy dostaje emocjonalny bagaż do uniesienia, ale nie każdy ma w sobie tyle siły, by nieść go przez dalsze życie bez wyrzutów sumienia.

Sarah Jio, „Dom na plaży”, Wydanie II, Między Słowami 2014

Premiera książki 17.07.2014 r.

Reklamy

Posted on 29 czerwca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: