Zagubione niebo – Katarzyna Grochola. Recenzja

Jakże trudno zdobyć aprobatę czytelnika, kiedy fabuła oscyluje wokół powtarzalnych motywów.

Zagubione nieboKatarzyna Grochola nie postawiła na innowacyjność. Powróciła z książką napisaną w stylu, który już przyniósł jej popularność. Lekkie opowiastki zamknięte w powieści „Zagubione niebo” stanowią lekturę przyjemną, ale też mało wymagającą. Wszystko podane jest na tacy, a całość kipi dobrymi zwrotami akcji. Trudno zresztą, żeby było inaczej. Wszak optymistyczne rozwiązania to jedna z cech twórczości Grocholi.

Tym razem autorka zebrała w jedną całość historie, których motywem przewodnim jest złapanie szczęścia za ogon. Bohaterowie podejmują różne próby, by właśnie ono stało się dominantą w ich życiu. Dążą do tego bardziej po omacku i ucząc się na błędach, niż świadomie i konsekwentnie, ale w efekcie osiągają wymierne rezultaty. Przypadkowo splątane losy pokazują, że każdy dzień może stać się najważniejszym w życiu.  I to by było właściwie na tyle.

Książka „Zagubione niebo” jedynie utwierdziła mnie w przekonaniu, że literatura okrzyknięta mianem kobiecej umocniła się na tyle na rynku wydawniczym, że niewiele już tutaj zaskakuje. Niestety, Katarzyna Grochola swoją najnowszą powieścią udowadnia, że trudno wkupić się w czytelnicze łaski fabularnym pomysłem, kiedy cały tabun pisarek pojawiających się co rusz pisze na jedno kopyto, jedynie mniej lub bardziej szafując emocjami i problemami. I właśnie dlatego „Zagubione niebo” niknie w pamięci błyskawiczne, choć nie jest książką złą. Katarzyna Grochola może być jednak spokojna o sukces, bo wśród dużej konkurencji jej siłą jest nie tylko nazwisko, ale też charakterystyczny styl tętniący humorem nie do podrobienia. A i grono wiernych fanów też robi swoje.

Katarzyna Grochola, „Zagubione niebo”, Wydawnictwo Literackie 2014

Reklamy

Posted on 9 lipca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: