Nie tylko o łajdakach – Magdalena Kulus. Recenzja

Jakie to szczęście, że wśród łajdaków można znaleźć wartościowego mężczyznę.

nie tylko o łajakachMagdalena Kulus postawiła na humorystyczną konwencję, która sprawdziła się tutaj wybornie, ale za stylistyczną lekkością i fabułą naszpikowaną komizmem sytuacyjnym kryje się coś więcej. „Nie tylko o łajdakach” to komedia przemycająca kilka prawd o życiu.

Autorka przykuła moją uwagę od samego początku i nie znudziła ani przez moment. Dla takich przyjemnych, lekkich książek warto zarezerwować czas. Główna bohaterka, Nastka, zaszywa się na wsi, by w spokoju dokończyć pracę magisterską. Trudno jednak o dobre warunki ku temu, kiedy kobieta staje się atrakcją turystyczną. Szybko przekonuje się, że błogiej ciszy nie będzie jej dane tu zaznać. Dorzućmy do tego uczuciowe zawirowania i puste konto, a robi się niezły galimatias, który trwa przez całą lekturę.

Książce „Nie tylko o łajdakach” daleko jednak do miłosnej opowiastki. Wątki damsko-męskie nie zdominowały jej, a stały się jednym z elementów fabuły. Co prawda, Magdalena Kulus uwikłała swoją bohaterkę w toksyczną relację bez perspektyw i postawiła na jej drodze kilku kolejnych mężczyzn, ale nie skupiła się wyłącznie na tym.

Według mnie prym wiodą tutaj relacje międzyludzkie w różnych konfiguracjach – sąsiedzkie, przyjacielskie, małżeńskie, międzypokoleniowe. Dialog w każdej z nich nie jest sprawą prostą. Znacznie łatwiej o liczne nieporozumienia, niedomówienia i fałszywe uczucia. Autorka pozwala przyjrzeć się im bliżej. Co więcej, przez pryzmat bohaterów możemy spojrzeć również na siebie.

Mocnym walorem książki Magdaleny Kulus jest również lokalny koloryt. Gwarantuję, że kto na własnej skórze nie poznał uroków życia wśród małej społeczności, ten wraz z lekturą „Nie tylko o łajdakach” przekona się, że tutaj nic się nie da ukryć.

Magdalena Kulus, „Nie tylko o łajdakach”, SOL 2014

Reklamy

Posted on 23 lipca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: