Historia pewnej niewierności – Danka Braun. Recenzja

Czy zdradę można wybaczyć? A co, jeśli kolejne skoki w bok stają się codziennością?

Historia pewnej niewiernościDanka Braun w książce „Historia pewnej niewierności” kapitalnie pokazuje skrajne emocje towarzyszące ludziom uwikłanym w zdradę. Z jednej strony mężczyzna, któremu trudno się oprzeć i który, choć niby kocha żonę, to jednak nie przeszkadza mu to co rusz wylądować w łóżku innej, często młodszej kobiety. Z drugiej strony zdradzana kobieta, którą coraz bardziej zjadają kompleksy.

Autorka nie owija w bawełnę, nie usprawiedliwia poczynań Roberta. Daje czytelnikowi pole do przeżywania wszystkiego, co dzieje się na kartkach książki i do wydania własnej oceny. Nie da się ukryć, że podczas lektury nie da się siedzieć spokojnie. Napięcie rodzące się między głównymi bohaterami, ich decyzje podejmowane pod wpływem impulsu, namiętność, rozpaczliwe próby ocalenia resztek uczuć i domowego ogniska – wszystko to udziela się niesamowicie. Momentami czułam się, jakbym w czapce niewidce stała tuż obok. Po prostu nie da się nie przeżywać tej książki.

Danka Braun poprzez historię dwojga bliskich sobie ludzi, w dodatku mocno zapętlonych w swoich uczuciach obrazuje, jak wszystko może się mocno zachwiać, gdy jedno z nich dopuści się zdrady, a nawet kilku. Kiedy wszystko wyjdzie na jaw, trudno o spokój. Nawet próby scalenia tego, co było okazują się syzyfową pracą, której nie ułatwia nadszarpnięte zaufanie.

Zdrada jest tematem dość często eksploatowanym w powieściach. W przypadku Danki Braun trzeba jednak przyznać, że potraktowała ten temat bez ubarwiania go. Autorka serwując czytelnikowi „Historię pewnej niewierności”, skłania do zadania sobie pytań – czy zdrada to tylko konsekwencja chwilowej słabości czy też świadoma odskocznia od związku, w którym zapachniało rutyną? Czy seks bez uczuć to nie zdrada? I przede wszystkim, czy warto dać drugą szansę, kiedy zaufanie legło w gruzach?

Danka Braun, „Historia pewnej niewierności”, Prozami 2014

Reklamy

Posted on 29 lipca 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: