Życie ma smak – Małgorzata Kalicińska. Recenzja

Jak smakuje życie? Tak, jak je przyprawimy sami i tak, jak doprawią je inni. Zwłaszcza ta druga opcja potrafi budzić miłe wspomnienia lub wręcz przeciwnie – odbijać się czkawką.

ZYCIE MA SMAK okladka OKMałgorzata Kalicińska w swojej najnowszej książce postawiła na motyw kulinarny, ale gotowanie nie jest tutaj najważniejsze. Wśród aromatycznych dań klarują się bowiem relacje, które zapadają w pamięć i  wcale w niej nie giną wraz z upływem czasu. I właśnie ten aspekt dominuje w całej książce „Życie ma smak”.

Taki pomysł na fabułę nie jest odkrywczy, a i sama lektura nie należy do tej najwyższych lotów. Ale w przypadku twórczości Małgorzaty Kalicińskiej trudno oczekiwać nagłej literackiej burzy na papierze. Książka „Życie ma smak” po prostu trzyma poziom, do jakiego autorka już nas przyzwyczaiła.

W tym przypadku wędrujemy wraz z autorką w masę wspomnień związanych z posiłkami i podróżami. I mimowolnie przywołujemy w pamięci smaki kojarzące nam się z konkretnymi miejscami, sytuacjami i ludźmi. Autorka przypomina o tym, że w codziennej bieganinie, nie warto zapominać choćby o ulubionych smakach dzieciństwa, czy tych kojarzących się z bliską kiedyś osobą. Co więcej, warto nimi znów rozpieszczać kubki smakowe, a tym samym błądzić w dobrych wspomnieniach i generować uśmiech na twarzy.

Dodatkowym walorem książki Małgorzaty Kalicińskiej są liczne przepisy, które miłośników gotowania z pewnością zachęcą do kulinarnych zmagań. Dla tych, którzy od kuchni trzymają się z daleka, mogą być jednak nużące, a przez co wpłynąć na negatywny odbiór całej lektury.

„Życie ma smak” to lekka, ciepła książka, ale nagłych emocjonalnych porywów tutaj nie uświadczymy. Dla miłośników twórczości autorki w sam raz.

Małgorzata Kalicińska, „Życie ma smak”, Filia 2014

Reklamy

Posted on 8 sierpnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Nie jestem fanką gotowania, ale moja mama byłaby zachwycona 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: