Zbrodnia na boku. Dorota Dziedzic – Chojnacka. Recenzja

Do czego zdolna jest prawniczka o wybujałej wyobraźni?

Zbrodnia na bokuDorota Dziedzic – Chojnacka zaprasza za kulisy kancelarii prawniczej, w której każdy kolejny dzień obfituje nie tylko w sukcesy, ale też w porażki. A codzienną monotonię przerywa tajemnicze morderstwo. Cień podejrzenia pada na wszystkich pracowników. Czy ten, który został aresztowany, naprawdę zabił?

Książka „Zbrodnia na boku” traktuje o prawnikach. W pewnym stopniu to nieco nieśmiała satyra na prawniczy, hermetyczny światek, w którym znacznie łatwiej zdobyć wrogów niż przyjaciół. Autorka postawiła na komediową narrację podszytą kryminałem. Na szczęście, udało się jej wyjść z tego gatunkowego miszmaszu obronną ręką.

Wraz z główną bohaterką stajemy się członkami prywatnego śledztwa, które prawniczka prowadzi na własną rękę. Trudno jej bowiem uwierzyć w winę przypisywaną jednemu ze znanych mecenasów. Czy rzeczywiście znamy tych, z którymi codziennie widujemy się w pracy? Jak łatwo wejść w rolę i grać ją bez mrugnięcia okiem?

Koncepcja komedii kryminalnej nie jest odkrywcza, ale plus Dorocie Dziedzic – Chojnackiej zdecydowanie warto przyznać za barwne ukazanie tego, co dzieje się za drzwiami kancelarii. Autorka w ten sposób ociepla wizerunek społeczności adwokackiej. Jednocześnie „Zbrodnia na boku” to swoiste kompendium wiedzy prawniczej przemyconej bez cienia moralizatorstwa.

„Zbrodnia na boku” to lekka komedia, podczas lektury której znacznie łatwiej o uśmiech niż dreszcz przerażenia. I to wcale nie jest minus.

Dorota Dziedzic – Chojnacka, „Zbrodnia na boku”, Videograf 2014

Reklamy

Posted on 9 sierpnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: