W krainie czarów – Sylwia Chutnik. Recenzja

Oto literatura, która miażdży realnością. Samo życie – trochę gorzkie i trochę oszukane.

Sylwia Chutnik W krainie czarówSylwia Chutnik zdecydowanie wykracza poza literackie, utarte schematy i chwała jej za to. Dzięki temu mamy szansę czytać takie książki jak „W krainie czarów”. Składają się na nią historie kilku ludzi, których żywot daleki jest od sielanki. Autorka pokazuje, że melodramat może mieć bardzo różne oblicza. Zawsze jednak towarzyszy mu pewne wewnętrzne rozedrganie. Takie uczucie towarzyszy zresztą podczas lektury. Nie łatwo bowiem brnąć w niemal intymne skrawki cudzego życia.

Książka „W krainie czarów” pełna jest prostych emocji, pewnego zawieszenia i samotności. Wiele tu też niezgody na swój los idącej w parze z niemocą do zmian. Bohaterowie Sylwii Chutnik to postaci z krwi i kości. Daleko im do do szczytów drabiny społecznej. Ich żywot momentami jest bardzo aspołeczny. W niektórych przypadkach izolacja to jednak próba ochrony tego, co było dobre, a już nie wróci. Miotają się, szarpią z przeszłością, teraźniejszością, ale też przyszłością. Nie ma tu cukierkowych finałów. Jest za to rozdarcie i destrukcja i stagnacja.

Sylwia Chutnik poprzez książkę „W krainie czarów” podejmuje próbę uwrażliwienia czytelnika na drugiego człowieka. W moim odczuciu to mocna lektura traktująca o ważnych kwestiach, na które czasem możemy mieć wpływ, o ile będziemy widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa.

Sylwia Chutnik, „W krainie czarów”, Znak literanova 2014

Reklamy

Posted on 10 sierpnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Myślę, że takie książki są ważne. Cieszę się, że są autorzy, którzy tworzą takie dzieła, nie zważając na to, czy będą się dobrze sprzedawać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: