Jak być niezniszczalną – Ilona Felicjańska. Recenzja

Jak być niezniszczalną? Czy najnowsza książka Ilony Felicjańskiej przynosi odpowiedź na to pytanie?

Jak być niezniszczalną Ilona Felicjańska

Przede wszystkim to książka o dużej mocy terapeutycznej dla samej autorki, ale nie da się ukryć, że to wyciągnięcie pomocnej dłoni w stronę tych, których alkoholizm dotyczy w mniejszym lub większym stopniu. Studium nałogu krok po kroku.

Ilona Felicjańska przez pryzmat własnego uzależnienia po raz kolejny pokazuje, jak niszcząca jest jego siła i jak trudno wyzwolić się ze szponów alkoholizmu. Książka ma formę poradnika. Wiele tu osobistych kwestii, ale to nie wszystko. Autorka przytacza listy czytelników tracących kontrolę nad piciem i tych, którzy polegli w tej jakże nierównej walce. Nie wmawia, że to choroba uleczalna, skoro taka wcale nie jest. Rzuca jedynie przysłowiową wędkę potrzebującym. Od nich samych już zależy, co zrobią z wiedzą, którą dostają, jakie refleksje pojawią się w ich głowach i czy przekształcą je w realne czyny.

Ogromnym walorem książki „Jak być niezniszczalną?” jest szczerość. Takie obnażenie wszystkich mechanizmów uzależnienia i współuzależnienia to próba pomocy tym, którzy dopiero widzą cień szansy na wyjście z nałogu. To również lektura dla osób z jeszcze niedookreślonym problemem spychanym w najdalsze zakamarki głowy, bo to przecież wstyd… Ten poradnik pisany nie tylko na bazie własnych doświadczeń, ale też od serca to spora dawka konkretów, które być może wielu osobom otworzą oczy na alkoholizm w najbliższym otoczeniu. Jednocześnie Ilona Felicjańska obala stereotyp alkoholika – menela. Wszak problem ten sięga coraz częściej całkiem innych warstw społecznych niż tylko niziny.

Krótko mówiąc, to książka potrzebna, bo pozwalająca oswoić alkoholizm przede wszystkim w wymiarze społecznym, ale dla wielu stanie się też z pewnością prywatną lekcją. Tylko czy zostanie ona odrobiona?

Ilona Felicjańska, „Jak być niezniszczalną”, Burda Książki 2014

Recenzje innych książek Ilony Felicjańskiej:

Cała prawda o

Wszystkie odcienie czerni

Posted on 18 sierpnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: