Głupia baba – Anna Kleiber. Recenzja

Dobra zabawa murowana.

Głupia baba

Anna Kleiber postawiła na komedię. I, na szczęście, wyszła jej ona całkiem dobrze. Humor to podstawa książki „Głupia baba” i trzeba przyznać, że uśmiech i wesołe czytelnicze parsknięcie pojawiają się co rusz w trakcie lektury. A wszystko to zasługa świetnie wykreowanych postaci, które budują naturalny komizm.

To zdecydowanie książka lekka, zgrabnie napisana i niezwykle mocno uwypuklająca smaczki z życia wiejskiej społeczności. Dość hermetycznej zresztą, napompowanej licznymi tajemnicami, do których nie mają dostępu goście. Przekonuje się o tym Natalia, główna bohaterka. Zostaje niejako zesłana na wieś i szybko przekonuje się, że pisanie pracy doktorskiej w niby sielskich warunkach to ciężka harówka, zwłaszcza, że wcale nie będzie miała na to czasu.

Anna Kleiber zadbała o to, by kobieta się nie nudziła. A co za tym idzie – także czytelnik. Lokalny folklor, wiejskie zabobony, swatanie, ciche romanse, historie wyssane z palca i mentalność nie do podrobienia. Wszystko to sprawia, że „Głupia baba” zwyczajnie bawi. Autorka świetnie ukazała specyfikę funkcjonowania bardzo małej społeczności pełnej sekretów i sekrecików, szemranych interesów, plotek, a nawet zbrodni.

Przewrotny tytuł nie jest tutaj bez znaczenia, choć jego sens wyjaśnia się dopiero bliżej końca książki. Wcześniej można tylko mniej lub bardziej trafnie zgadywać, co też autorka miała na myśli. Anna Kleiber przez postać Natalii pokazuje, że głupią babą może określić się każda kobieta, której uczucie do mężczyzny przyćmiło racjonalną ocenę sytuacji. Zwykle dzieje się to jednak po długim czasie, a uświadomienie sobie własnej głupoty w kwestii uczuć staje się motorem napędowym do walki o siebie.

Jest zabawnie, tajemniczo i bardzo życiowo.

Anna Kleiber, „Głupia baba”, Red.media 2014

Reklamy

Posted on 13 października 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: