Burak – Włodzimierz Kruszona. Recenzja

Stary, sentymentalny belfer bez jaj. Tych przysłowiowych. Tak w skrócie można określić Krzysia Fludrę, bohatera książki Włodzimierza Kruszony.

Burak Włodzimierz Kruszona„Burak” traktuje o pewnym niedostosowaniu do zmieniających się realiów i mentalności. Tkwienie w swoim kokonie przyzwyczajeń i negacja zmian na różnym gruncie każe przypiąć głównemu bohaterowi łatkę dziwaka i odludka. Nie da się ukryć, że na własne życzenie staje się on chłopcem do bicia. Fabuła pokazuje zaś, że inni mają z tego niezłe używanie. Włodzimierz Kruszona nie oszczędził swojego bohatera. Co rusz wystawia go na pośmiewisko. Jakie to rodzi konsekwencje?

Książka „Burak” ma świetnie wykreowanego bohatera, któremu bardziej się współczuje niż go lubi. Krzyś Fludra obrywa od uczniów, od rodziny, od sąsiadów. Często to jego dobroć okazuje się katalizatorem fali nienawiści i agresji. Włodzimierz Kruszona poprzez taką męską postać zwraca uwagę nie tylko na zmiany w polskim szkolnictwie, z którym starsze pokolenie pedagogów może sobie nie radzić. Kluczowe są tutaj również relacje na linii nauczyciel-uczeń, którym daleko do choćby poprawnych. Totalny brak szacunku ze strony uczniów, chamstwo, rozwydrzenie i lenistwo mogą nawet największą oazę spokoju doprowadzić w końcu do utraty nerwów i emocjonalnej reakcji.

Niby to lekka opowiastka, niby słaby charakter bohatera wiedzie prym, ale wszystko to jest jakoś literacko wysmakowane i zwyczajnie dobre.

Włodzimierz Kruszona, „Burak”, Replika 2014

Reklamy

Posted on 13 listopada 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Książka mnie po prostu oczarowała, jakby ktoś grzebał w moim mózgu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: