Harpia – Danuta Noszczyńska. Recenzja

Co musi zdarzyć się w życiu kobiety, by stała się harpią? Jak zmienić taką postawę? Czy jest na to sposób?

HarpiaTo nieliczne wątki, na których skupia się książka Doroty Noszczyńskiej. A zapewniam, że daleko jej do banalnej opowiastki. Owszem, jest to powieść lekka, ale przy tym szalenie przewrotna i niesztampowa w wielu kwestiach. Przede wszystkim banalność to coś, do czego daleko Adeli, głównej bohaterce „Harpii”. Nieco ekscentryczna cyniczka szafująca oryginalnym podejściem do relacji na różnym gruncie, w gruncie rzeczy maskuje w ten sposób swoją prawdziwą twarz. Jej postawa to nie fanaberia, ale efekt miłosnego zawodu, po którym traci zaufanie do ludzi.

Jak się przekonujemy, zamykanie się na innych wychodzi jej naprawdę sprawnie, ale życie może zaskoczyć. Czy szczelna skorupa chroniąca przed ciosami ze strony innych może pęknąć? Okazuje się, że świat widziany oczami Adeli nagle zaczyna nabierać całkiem nowych barw za sprawą tajemniczych kryminalnych ekscesów i równie tajemniczego mężczyzny. Wątek miłosny wykreowany przez autorkę to kolejny element, który nadaje tej książce niebywałego polotu i smaczku. Zapewniam, że zaskoczy każdego, bo nie biegnie przewidywalnym torem.

Świetnie, że pod piórem Doroty Noszczyńskiej narodziła się ciekawa bohaterka, której daleko do tych prezentowanych w wielu książkach okrzykniętych mianem literatury kobiety. Okazuje się, że wcale nie trzeba pokazywać kobiety jako typowo współczesnej businneswoman lub takiej, która wyjeżdża w dziką głuszę, by tam nareszcie odnaleźć sens życia i wielką miłość. W tej kwestii „Harpia” wyłamuje się ze stereotypu.

To dobra, zabawna książka.

Danuta Noszczyńska, „Harpia”, Prószyński i S-ka 2014

Reklamy

Posted on 19 listopada 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Chyba to nie jest książka dla mnie – nie ta tematyka 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: