Podarunek – Krystyna Mirek. Recenzja

Subtelność w budowaniu tematów trudnych emocjonalnie to już wyznacznik twórczości Krystyny Mirek – pisarki, która porusza serca i dusze. Pokazuje, że wcale nie trzeba wielkich słów, by obudzić w czytelniku wrażliwość i zmusić mimochodem do refleksji. A te przychodzą same po lekturze każdej z książek autorki.

Podarunek Krystyna MirekNie inaczej jest i tym razem, choć wielu na dzień dobry może zarzucić banalność fabule „Podarunku”. To, że akcja rozpoczyna się w okolicy Bożego Narodzenia to jednak tylko pretekst do tego, by pokazać, jak bardzo świąteczny czas może być odmiennie postrzegany przez każdego z nas. Dla jednych to okres pozytywnych uniesień i chwili wytchnienia, dla innych katorga, której nie mogą zwalczyć. Emocjonalne huśtawki właśnie w związku ze Świętami mają główne bohaterki – Marta i Kaja. Do tego grona koniecznie trzeba jeszcze dołączyć Eleonorę.

Te trzy kobiety napędzają całą fabułę. Więcej w niej jednak smutnych akcentów niż szczęścia w pełnej krasie. Krystyna Mirek, stawiając na proste historie, pokazuje, że dochodzenie do niego to kwestia bardzo indywidualna. Czasem jesteśmy tak zaślepieni, że wcale go nie dostrzegamy i dopiero ktoś z boku może nam coś uświadomić.

Książka „Podarunek” skupia się na bardzo odmiennych losach trzech kobietach. Na pierwszy rzut oka więcej je dzieli niż łączy, ale im dalej w lekturę, tym bardziej okazuje się, że mają wspólny mianownik. A nawet kilka. Czy potrafią spojrzeć na swoje dotychczasowe życie z dystansem i przeprowadzić w nim zmiany na lepsze? Warto się przekonać.

Krystyna Mirek po raz kolejny udowadnia, że prostota ma ogromną moc. „Podarunek” to powieść  lekka, ale naszpikowana życiem samym w sobie. Ta niezmienna już cecha twórczości autorki powoduje, że bohaterki znów stają się szalenie bliskie. Utożsamienie się z nimi w mniejszym lub większym stopniu intensyfikuje cały odbiór i wyzwala różnorodne emocje. Jest ich tu całkiem sporo, bo książka traktuje nie tylko o szukaniu szczęścia i niespodziewanych podarunkach od losu, ale też o dostrzeganiu dobra w innych i różnych rodzajach samotności.

Mądra i ciepła powieść.

Krystyna Mirek, „Podarunek”, Filia 2014

Inne książki Krystyny Mirek:

Szczęście all inclusive

Miłość z jasnego nieba

Droga do marzeń

Pojedynek uczuć

Posted on 25 listopada 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: