Panna młoda – Nike Farida. Recenzja

Pomyli się ten, kto z góry zaszufladkuje „Pannę młodą” jako książkę o roli kobiet w islamie. Owszem, temat ten pojawia się siłą rzeczy – w końcu akcja dzieje się w Libii, ale nie przyćmiewa on innych szalenie ważnych i ciekawych wątków.

Panna młoda Nike FaridaSama fabuła skupia się na losach kilku rodzin, których życie na pewnym jego etapie zaczęło toczyć się w Libii. Pochodzący z różnych stron świata musieli odnaleźć się w całkiem nowej rzeczywistości. Z jakim skutkiem? Okazuje się, że dla każdego była to osobista wyprawa także  w głąb siebie. Interesującym pomysłem jest ukazanie zmian toczących się w ludziach z różnych pokoleń na tle ewoluującej sytuacji w kraju. Ich los na przestrzeni kilku lat w wielu przypadkach zaskakuje. Życie znów pisze swoje scenariusze. Jak bohaterowie odnajdą się w narzuconych samym sobie rolach?

„Panna młoda” to książka przejmująca i bardzo autentyczna. Wraz z kolejnymi stronami przekonujemy się, że ten wielokulturowy tygiel rodzi wiele dobrego, ale też złego. Nie ma tu sielankowych wizji. Autorka nie owija w bawełnę i pokazuje, jak pod płaszczykiem cudownego kraju kiełkuje zło w czystej postaci.

Trzeba przyznać, że książka Nike Faridy to całkiem nowa jakość na rynku wydawniczym. Nie tylko wśród powieści traktujących o islamie, ale wśród powieści w ogóle. Wcale nie tak łatwo trafić na lekturę, która intryguje, wciąga, a do tego spełnia rolę poznawczą. Ta ostatnia to ogromny walor kiełkującej twórczości autorki i pewne jest, że kolejne dzieła spod jej pióra również będą ją pełnić. Powód jest prosty – Nike Farida pisze o tym, co widziała na własne oczy. Mowa tu o aspektach historycznych związanych z przeobrażaniem się Libii pod rządami Kadaffiego. Nie można było bardziej uwiarygodnić tej pozycji.

Pierwotnie „Panna młoda” miała być pierwszą częścią trylogii libijskiej „Róża pustyni”, ale jak zapewniła Nike Farida na spotkaniu autorskim, w serii ukaże się jeszcze jedna. Pozostaje tylko czekać na kolejną dawkę jakże fascynującej lektury.

Nike Farida, „Panna młoda”, Prószyński i S-ka 2014

Reklamy

Posted on 26 listopada 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: