Nienasycenie – Natalia Bukowska. Recenzja

Odważna książka dla odważnych czytelników. Tak w skrócie można określić powieść „Nienasycenie” Natalii Bukowskiej. To erotyczna, szalenie emocjonalna petarda i pewne novum w literaturze kobiecej.

Nienasycenie Natalia BukowskaWśród słodkich opowiastek zakończonych happy endem, które dominują w tej kategorii, pojawiła się ta oto pozycja udowadniająca, że brak lukru i fajerwerków szczęścia może być ogromnym atutem. Natalia Bukowska postawiła na ukazanie kobiecości z całkiem innej strony. Jej bohaterka może momentami irytować, ale daleko jej do typowej kobietki prezentowanej w powieściach polskich autorek. Tutaj prym wiedzie mroczna strona kobiecości i jej ewoluowanie w złą stronę.

Agata – główna bohaterka to młoda kobieta, która usamodzielnia się na wszystkich możliwych frontach, ale wraz z tym dopada ją emocjonalne kalectwo. Co więcej, pojawiają się liczne używki, które rekompensują jej deficyty uczuciowe. W zaskakująco szybkim tempie wpada w otchłań alkoholizmu i nimfomanii. Uzależnienie od seksu, whisky i papierosów zaczyna szarpać nią, zwłaszcza kiedy musi się powstrzymywać.

Natalia Bukowska stworzyła gorzki portret kobiety współczesnej. To swoiste studium upadku naszpikowanego używkami i przypadkowym seksem. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to  efekt szaleństw młodości, ale próba oswojenia samotności. Agata rozpaczliwie potrzebuje kogoś do kochania, ale sama nie potrafi pokochać. Wiele tutaj kontrowersyjnych migawek, ale bez nich „Nienasycenie” byłoby książką nijaką.

Pierwsza część trylogii Życie rozbudziła mój czytelniczy apetyt na rodzimą literaturę odważną. Natalia Bukowska sprawiła, że teraz to ja czuję ogromne nienasycenie obcowaniem z tak niebanalnym piórem. Czekam z niecierpliwością na więcej.

Natalia Bukowska, „Nienasycenie”, Zielona Litera 2014

Reklamy

Posted on 3 grudnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. Ciekawa pozycja. Zapisałam ją na moją książkową listę MUST HAVE 😉

  2. Cieszę się. Naprawdę warto 🙂

  3. rewelacyjna książka!!!!!!!

  1. Pingback: Splątany warkocz Bereniki – Anna Gruszka. Recenzja | Książki na czasie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: