Splątany warkocz Bereniki – Anna Gruszka. Recenzja

Bardzo niegrzeczna książka.

Splątany warkocz BerenikiW ostatnim czasie mam wrażenie, że coś mocno drgnęło w literaturze spod pióra polskich pisarek mniejszego i większego kalibru. Pojawiły się bowiem powieści, w których prym wiedzie seksualność w bardzo odważnym wydaniu. Najpierw zaskoczyła mnie Inga Iwasiów książką „W powietrzu”, potem Natalia Bukowska pozycją „Nienasycenie”. A teraz do tego grona dołączyła Anna Gruszka  i  jej „Splątany warkocz Bereniki”. Wszystkie autorki przełamują tabu i pokazują, że klasyczny chic lit ma poważną konkurencję.

Anna Gruszka postawiła na fabułę nieco kontrowersyjną, a przym tym łamiącą pewne konwenanse. I jak dla mnie – był to strzał w dziesiątkę. Na pierwszy plan podczas lektury wysuwa się mocne wyzwolenie głównej bohaterki. Autorka wykreowała współczesną kobietę sukcesu, bardzo świadomą swoich atutów i śmiało realizującą się w wielu aspektach. Kariera  Bereniki jest jednak tutaj tylko pewnym tłem, bo książka skupia się na jej życiu erotyczno-uczuciowym. A to zaś obfituje w szereg zaskakujących i odważnych poczynań. W tej materii daleko bowiem bohaterce do kierowania się rozsądkiem.

Jedna decyzja sprawia, że jej serce zaczyna bić całkiem innym rytmem, a ciało woła o zaspokojenie potrzeb seksualnych z ogromną siłą. Jak poradzić sobie z tym całym galimatiasem, kiedy obiekt uczuć wyjeżdża na drugi koniec świata? Bądźcie pewni, że celibat Berenice nie grozi. Długi czas trzyma się dzielnie, by w końcu wpaść w swoistą erotyczną pułapkę.

Choć książka „Splątany warkocz Bereniki” obfituje w odważne sceny seksu, to nie do końca można ją jednoznacznie określić mianem literatury stricte erotycznej. Annie Gruszce udało się bowiem pokazać coś więcej niż dążenie do seksualnego zaspokojenia. W moim odczuciu to książka o mocno poplątanej kobiecej emocjonalności, która czasem pcha do nierozsądnych czynów. Impulsywne działanie często przynosi moralne dylematy, ale ani od jednego, ani od drugiego nie da się uciec. Autorka poprzez postać Bereniki uzmysławia również, jak wiele trzeba mieć w sobie siły, by nie oszaleć z samotności i tęsknoty. I że często trudno uczucia te oswoić.

Anna Gruszka, „Splątany warkocz Bereniki”, Papierowy Księżyc 2014

Reklamy

Posted on 6 grudnia 2014, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: