Tylko przy mnie bądź – Joanna Sykat. Recenzja

Zaskakująca, momentami mocno abstrakcyjna, a przy tym szalenie trafnie obrazująca materialne podejście do życia, w którym na znaczeniu tracą znacznie ważniejsze wartości. Oto Joanna Sykat i jej najnowsza książka o bardzo niepozornym tytule „Tylko przy mnie bądź”. Romantycznego pitu-pitu nie uświadczymy tutaj ani odrobinę.

Tylko przy mnie bądź Joanna SykatLektura tej książki zdaje się być snem, w który zanurzamy się powoli, by wreszcie wpaść w jego otchłań. Ta oniryczna literacka pułapka ma jednak swój cel. Autorka w niebanalny sposób próbuje zwrócić uwagę na degradację relacji społecznych kosztem pracoholizmu. Wizja świata, do którego nas zabiera jest intrygująca, ale też przerażająca.

Oto stajemy się obserwatorami zamkniętej placówki-kopuły, w której liczy się praca, praca i jeszcze raz praca. Oprócz niej nie ma żadnego życia. Trudno bowiem nazwać egzystencją to, w jaki sposób zachowują się bohaterowie. Są totalnie wypaczeni ze wspomnień i emocji. Jakichkolwiek. Nie potrafią współodczuwać, bo obce są im zwyczajne, ludzkie reakcje. O ile jeszcze Marta próbuje cokolwiek w sobie zachować, łamiąc reguły, o tyle Wiktor zatracił się już kompletnie.

Tę smutną wizję autorka próbuje przełamać pokazaniem świata po drugiej stronie. Konfrontacja bohaterów z tym, od czego uciekli i co poświęcili, a za czym jednak gdzieś podświadomie tęsknią wprowadza do całej fabuły światełko nadziei, że być może nie można do końca wyzbyć się uczuć. I przy tej myśli pozostanę.

„Tylko przy mnie bądź” to książka dla wszystkich, którzy uparcie myślą, że źródłem szczęścia są pieniądze. Ta swoista terapia wstrząsowa powinna zrzucić klapki z oczu tym, którzy pogubili się we współczesności zdominowanej przez materializm. Póki nie jest za późno. Póki jeszcze mają co ocalić.

Joanna Sykat, „Tylko przy mnie bądź”, Replika 2014

Przeczytaj również:

Joanna Sykat – Jesteś tylko mój

Reklamy

Posted on 13 stycznia 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. <> prześliczny błąd w tytule zrobiłaś!!! Chyba lepszy tytuł, niż oryginał 😉 Bardzo zachęciłaś mnie! Przeczytam! Pozdrawiam!

  2. Literówki czasem nie są takie złe 🙂

  1. Pingback: Jutro zaświeci słońce – Joanna Sykat. Recenzja | Książki na czasie

  2. Pingback: Niebo pod Śnieżką – Joanna Sykat. Recenzja | Książki na czasie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: