Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych – Susan Gloss. Recenzja

Susan Gloss swoją powieścią mocno wpisała się w aktualnie panującą modę na wszystko, co związane ze stylem vintage. W pasji głównej bohaterki wiele czytelniczek odnajdzie własne zamiłowania lub powróci wspomnieniami do różnych sytuacji.

vintage-sklep-rzeczy-zapomnianych-b-iext28044724Fabuła książki „Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych” jest szalenie wiarygodna za sprawą bohaterek, którym daleko do papierowych postaci. Nie żyją one swoim życiem wyłącznie na kartkach książki, ale szybko wnikają do czytelniczego umysłu i serca. Z miejsca można je polubić, choć różnią się pod wieloma względami. Mają odmienny wiek, doświadczenia życiowe i perspektywy na przyszłość. Nie przeszkadza im to jednak nawiązać wyjątkowej nici porozumienia owocującej przyjaźnią.

Susan Gloss w tej lekkiej, pogodnej historii pokazuje, że kobiety mają w sobie ogromną siłę, która pcha je do budowania swojego życia wedle własnych potrzeb, a nie oczekiwań innych. Nie są jednak nieomylne. Popełniają błędy różnego kalibru i uczą się na nich. Cierpią, liżą rany, ale też dzięki spojrzeniu zaprzyjaźnionych osób potrafią spojrzeć na swoje perypetie z całkiem innej perspektywy. Kobiety w tej książce mają otwarte serca i to sprawia, że chce się je lubić i przeżywać z nimi ich wzloty i upadki.

Książka Susan Gloss przywraca wiarę w bezinteresowną przyjaźń. Taką, która rodzi się z potrzeby serca i która nie wymaga od drugiego człowieka bycia kimś lepszym niż się jest w rzeczywistości.  „Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych” zwraca też uwagę na to, że wszelkie dobra materialne, którymi się otaczamy i których z czasem się pozbywamy nie są wcale takimi pustymi przedmiotami, jak mogłoby się wydawać. Za każdą sukienką, za każdą parą butów i za każdą torebką stoją wspomnienia. Mniejsze lub większe. Dobre lub złe. Sama zaczęłam mimowolnie przypominać sobie, z czym kojarzy mi się to czy tamto i czy łatwo byłoby mi się rozstać z czymś, co wywołuje falę dobrych skojarzeń? Zapewniam, że od takich pytań nie da się uciec w trakcie lektury powieści Susan Gloss.

Susan Gloss, „Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych”, Wydawnictwo Marginesy 2015

Reklamy

Posted on 13 lutego 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Nie dawno prezentowałam ją na swoim blogu i cieszę się, że może sie podobać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: