Będzie dobrze, kotku – Wioletta Sawicka. Recenzja

Patriarchat ma się całkiem dobrze.

Bedzie dobrze kotkuPrzynajmniej na kartkach książki „Będzie dobrze, kotku” Wioletty Sawickiej. Powieść ta bardzo wyraziście portretuje związek, który zdominowany jest przez patriarchalne postrzeganie ról kobiety i mężczyzny. Główny bohater nie przypadnie do gustu żadnej czytelniczce, która nie zgadza się z ograniczaniem roli społecznej kobiety do bycia żoną i matką. A gdzie miejsce na realizację własnych potrzeb i ambicji? Zainteresowania, pracę zawodową? Poza książką taki mężczyzna już dawno odczułby, że tłamszenie kobiety mu się nie opłaci. U Wioletty Sawickiej proces ten zdaje się niesamowicie ciągnąć, ale niestety, z Patryka jest bardzo słaby materiał do jakiejkolwiek dyskusji, w której ważne są nie jego racje.

Przez większą część lektury czekałam, aż Anna tupnie porządnie nogą, przestanie znosić zachowania męża i odważy się na spełnianie się poza kuchnią i pieluchami. Miłość miłością, ale żadna kobieta nie wytrzyma na dłuższą metę ciągłych ograniczeń i kolosalnej zazdrości. Właśnie to uczucie w związku naszych bohaterów staje się zarzewiem kolejnych konfliktów i totalnego niezrozumienia. Krótko mówiąc, dzieje się!

„Będzie dobrze, kotku” to bardzo niepozorna lektura. Za infantylnym tytułem kryją się szalenie skrajne emocje. Anna i Patryk muszą zmierzyć się z odmiennym postrzeganiem swoich ról w związku i na nowo je zdefiniować. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, że psychiczne rozedrganie potęgują zaskakujące rodzinne tajemnice, które wychodzą na światło dzienne.

Książka Wioletty Sawickiej traktuje również o przewrotności losu. Wiele razy w trakcie lektury przekonamy się, jak zaskakujące mogą być jego koleje. Raz coś zabiera, by za chwilę dać. Taki galimatias potrafi wywrócić życie na drugą stronę i sprawić, że nic już nigdy nie będzie takie samo.

 Wioletta Sawicka; Będzie dobrze, kotku; Prószyński i S-ka 2015

 Premiera książki 10.03.2015r.

Reklamy

Posted on 3 marca 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: