Wczoraj, dziś, jutro – Sophia Loren. Recenzja

Cudowna opowieść o kobiecie, która niezwykłą mieszanką talentu, uporu i hartu ducha utorowała sobie drogę na sam aktorski szczyt.

Loren_Wczoraj-dzis-jutro_mSophia Loren – znana aktorka i niekwestionowany symbol seksu. Zanim zostały do niej przypięte te etykietki, musiała stawić czoła własnym słabościom, oczekiwaniom innych i wielkiemu aktorskiemu światu, w którym nie tak łatwo się wybić.

„Wczoraj, dziś, jutro. Moje życie” to wciągająca autobiografia wielkiej ikony kina, w której nie ma za grosz celebryckości. Sophia Loren snuje opowieść o sobie jakby opowiadała szczegółowo dopracowaną bajkę. Takie wrażenie pojawia się dość szybko i nie mija wraz z końcem lektury. Ale w żadnym razie nie jest to zarzut, bo z narracji bije ogromna szczerość i zwykłe ludzkie ciepło.

Aktorka nie rozlicza się z przeszłością. Jej historia to bardziej powrót do licznych wspomnień i próba uporządkowanych tych fragmentarycznych w jedną całość. Według mnie jest to próba bardzo udana. Od tej książki nie sposób się oderwać. Strona za stroną stajemy się pełnoprawnymi uczestnikami życia Sophii Loren. Poznajemy jej naznaczone biedą dzieciństwo, młodość nasiąkniętą marzeniami i miłością oraz dalsze lata w coraz większym błysku fleszy. Czy zawsze wyczekiwanym? Warto się przekonać.

Myślę, że dla wielu kobiet książka ta może być nie tylko intrygującą lekturą, ale też cennym poradnikiem. Poznanie losu innej kobiety, w którym dostrzegamy własne rozterki i dylematy, sprawia, że status gwiazdy nagle nie ma znaczenia. Bo oto mamy do czynienia z kimś, kto zakasał rękawy, popełnił wiele błędów na drodze do szczęścia zawodowego i prywatnego, ale wyszedł z tego zwycięsko. Sophii Loren nie da się nie lubić.

 Sophia Loren, „Wczoraj, dziś, jutro. Moje życie”, Wydawnictwo Literackie 2015

Reklamy

Posted on 8 marca 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: