Złodziejki czasu – Hanna Cygler. Recenzja

Kiedy pisarka bierze na warsztat perypetie z literackiego podwórka, można oczekiwać albo katastrofy, albo sukcesu. „Złodziejki czasu” zdecydowanie aspirują ku drugiej opcji.

złodziejki czasuLekkość, komizm sytuacyjny i dramatyczne epizody – to według mnie najistotniejsze cechy najnowszej książki Hanny Cygler. Taka mieszanka momentami jest bardzo wybuchowa, ale wszystko to ku czytelniczej uciesze.

Fabuła książki „Złodziejki czasu” skupia się na ukazaniu pracy twórczej czterech szalenie różnych bohaterek. Co ciekawe, nie ma tu stereotypowych kobiet ukrytych w głuszy leśnej, które nie robią niczego więcej poza płodzeniem kolejnych literackich dzieł czasem wątpliwej jakości. Jest za to samo życie pełne wzlotów i upadków. Kariera pisarska jest tylko jego elementem i jak się okazuje, czasem bardzo trudno znaleźć czas na efektywne popychanie do przodu kolejnych rozdziałów. Zwłaszcza kiedy realny świat zaskakuje na każdym kroku.

Literacki wątek sprawił, że możemy nieco podejrzeć drugą stronę medalu. Ja pójdę jednak krok dalej, bo dla mnie „Złodziejki czasu” to powieść o sile kobiet. Każda z bohaterek jest inna, ma odmienne doświadczenia życiowe i perspektywy na przyszłość. Każda musi stawić czoła problemom i dylematom, których nie można zbagatelizować. Emocjonalne zawieruchy, błędne decyzje i nauka na własnych błędach. Wszystko to mocno zbliża do bohaterek.

„Nawet najmądrzejsza kobieta jest w sprawach emocjonalnych tak samo głupia jak wszystkie pozostałe.”

Książka „Złodziejki czasu” pokazuje, że życie pisarki wcale nie jest usłane różami. I choć często jego elementy stają się inspiracją, to w przypadku bohaterek odrobina spokoju i stabilizacji emocjonalnej byłaby wskazana.

Hanna Cygler, „Złodziejki czasu”, Rebis 2015

Inne książki Hanny Cygler:

Głowa anioła

Dwie głowy anioła

Reklamy

Posted on 31 marca 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: