Wiem o tobie wszystko – Claire Kendal. Recenzja

Przerażająca – tak jednym, krótkim słowem można określić książkę „Wiem o tobie wszystko”.

Wiem_o_tobie_wszystko_-_okladkaLubię dawać szansę debiutantom, bo często okazuje się, że ich pisarskie umiejętności są zaskakujące, a narracja, którą prowadzą, śmiało mogłaby konkurować z dobrze już znanymi nazwiskami w danym gatunku. I właśnie tak jest w przypadku Claire Kendal. Jej debiutancki thriller psychologiczny to majstersztyk w operowaniu emocjami.

„Wiem o tobie wszystko” to powieść bardzo współczesna, która fabularnie koncentruje się na stalkingu. To coraz powszechniejsze zjawisko szeroko zakrojonego prześladowania przekroczyło granice celebryckiego świata i budzi grozę wśród ludzi (przeważnie kobiet), które z wielkim światem nie mają nic wspólnego.

Claire Kendal bardzo dosadnie ukazuje mechanizm osaczenia na przykładzie swojej głównej bohaterki. Clarissa nie wyróżnia się niczym spośród tłumu. Zwykła kobieta, która z dnia na dzień staje się zaszczutym zwierzątkiem dygoczącym z przerażenia. Wszystko za sprawą kolegi z pracy. Jego amory mają drugie dno, a jedna wspólna noc staje się początkiem bardzo niebezpiecznej gry. Stawką wcale nie jest miłość, ale życie.

Autorka rewelacyjnie zobrazowała stalking od podszewki. Z jednej strony mamy ofiarę, z drugiej oprawcę źle pojmującego miłość. Im dalej w lekturę, tym większe przerażenie i niedowierzanie budzi w nas książka „Wiem o tobie wszystko”. Jak tu bowiem nie zareagować strachem na wszystko to, co wyczynia Rafe? Czułe, osaczające gesty. Napastliwe prezenty i agresja na każdą odmowę Clarissy. Śledzenie i utrudnianie życia na każdym kroku. Niby wszystko w imię miłości, ale jest to uczucie tak chore i naznaczone psychopatycznymi zachowaniami, że trudno je odwzajemnić. Jeszcze trudniej się od niego uwolnić.

„Wiem o tobie wszystko” to książka, którą pochłania się niebywale szybko za sprawą wartkiej akcji i sprawnego pióra Claire Kendal. Nie da się jednak o niej zapomnieć, bo obrazy powstałe w głowie podczas lektury są na tyle mocne i poruszające, że zostają w niej jeszcze bardzo, bardzo długo. Niezależnie od tego, jak bardzo chcemy je z niej wyrzucić.

Claire Kendal, „Wiem o tobie wszystko”, Akurat 2015

Reklamy

Posted on 7 kwietnia 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: