Lepsze życie – Anna Gavalda. Recenzja

Anna Gavalda nigdy nie epatuje słowami, ale zawsze potrafi nimi celnie uderzyć w emocje czytelnicze. Potrafi poruszyć i skłonić do refleksji nad różnymi aspektami naszego życia. Prawdziwy literacki majstersztyk. Taka właśnie jest jej najnowsza książka „Lepsze życie”.

Anna Gavalda Lepsze życieNic nie mogę poradzić na to, że ta autorka skutecznie uwodzi mnie słowem w każdej swojej powieści. Misternie uplecione historie bardzo wnikliwie portretują to, co Gavalda chce pokazać. Tym razem stajemy się obserwatorami emocjonalnych rozgrywek w dwóch pozornie różnych historiach młodych ludzi.

Ona i on. Łączy ich młody wiek, Paryż i ogromna pustka, którą w sobie noszą. Skutecznie ją jednak zagłuszają. Dopiero dwie niby nic nieznaczące sytuacje w ich życiu sprawiają, że trybiki ich dotychczasowego myślenia wkraczają na całkiem inne tory. Banalne epizody sprawiają, że zaczynają dostrzegać jałowość swojej codzienności, a potem podejmują ryzyko, by posmakować innego życia, innych emocji. Czy lepszych? Trudno oceniać decyzje bohaterów. O wiele lepiej potraktować je jako świetnie opisaną lekcję wewnętrznych utarczek, które każdy z nas spycha w otchłań.

Anna Gavalda książką „Lepsze życie” wbija trochę kij w przysłowiowe mrowisko. W tym przypadku jest nim nasza codzienność, która nie zawsze wygląda tak jak byśmy tego chcieli, ale z czasem powszednieje na tyle, że byle bodziec potrafi nadać jej nowego blasku. Autorka udowadnia, że przypadek ma wielką moc sprawczą. I często jest katalizatorem ogromnych zmian nie tylko na poziomie emocjonalnym. Po raz kolejny Gavalda uświadamia, że każdy z nas nosi w sobie jakąś pustkę, każdy odczuwa jakieś lęki (często niewypowiedziane) i każdy tęskni za prawdziwym uczuciem. Niby banalne, a jednak uderzające w najczulsze struny.

Anna Gavalda, „Lepsze życie”, Wydawnictwo Literackie 2015

Przeczytaj również:

Recenzja książki „Billie” Anny Gavaldy

Recenzja książka „Chciałbym, żeby ktoś gdzieś na mnie czekał” Anny Gavaldy

Posted on 14 Maj 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: